Acalypha hispida (rastlina ženilka)

Acalypha hispida (rastlina ženilka)

Red-Hot Cat's Tail, Ženilka, Opičí chvost, Acalypha sanderi, Acalypha sanderiana


Acalypha hispida (Ženilka) je nápadný, vzpriamený vždyzelený ker, ktorý je známy svojimi nezvyčajnými a pútavými dlhými strapcovitými strapcami, až 60 cm dlhými, s jasne červenými až tmavoružovými kvetmi. Voľne kvitnúce, kvety sa vytvárajú sporadicky počas celého roka. Vynikajú proti listom veľkých, stredne zelených, vajcovitých listov, dlhých 6-8 palcov (15-20 cm). Nádherne exotická rastlina Ženilka má vzpriamený, hustý a huňatý habitus. Darí sa mu v horúcom a vlhkom letnom podnebí a je skvelým akcentom, živým plotom alebo exemplárom v tropických alebo subtropických záhradách. Vitálna a nenáročná na pestovanie, možno ju pestovať v nádobách, závesných košíkoch, ako izbovú rastlinu alebo sezónnu letničku inde.

  • Príjemca prestížneho Cena za zásluhy o záhradu Kráľovskej záhradníckej spoločnosti.
  • Dorastá do výšky 4 – 6 stôp (120 – 180 cm) a šírky 6 – 8 stôp (180 – 240 cm).
  • Najlepšie účinkuje v plné slnko až polotieň , v úrodný , bohaté na humus , vlhký , dobre odvodnené pôdy . Ak sa pestuje vo vnútri, vysádzajte v bezhlinitom črepníkovom komposte pri plnom alebo filtrovanom svetle.
  • Voľne zalievajte a aplikujte vyvážené tekuté hnojivo mesačne počas vegetačného obdobia. Medzi zalievaním nechajte pôdu mierne preschnúť. V zime zalievajte striedmo, udržiavajte sotva vlhkú.
  • Zhluky kvetov usmrtíte skôr, ako úplne vyblednú, aby ste stimulovali opätovné rozkvetnutie. Prerezávajte, aby ste dosiahli kompaktnejší rast a viac kvetov.
  • Vo všeobecnosti bez chorôb . Dávajte pozor, aby ste u nás našli molicu v skleníku, roztoče červeného v skleníku, múčniky a hmyz.
  • Rozmnožujte odrezkami z mäkkého dreva skoro na jar alebo odrezkami z polotvrdého dreva koncom leta. Bude potrebný spodný ohrev.
  • Pochádza z Novej Guiney, Malajzia.

Požiadavky

Otužilosť 10 – 11
Tepelné zóny 6 – 11
Klimatické zóny 24, H2
Typ rastliny Kríky
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Jar (skoro, stred, neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Zima
Výška 4' – 6' (120 cm – 180 cm)
Šírenie 6' – 8' (180 cm – 240 cm)
Medzery 72' – 96' (180 cm – 240 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený
Charakteristika Rastlina zásluh, nápadná, vždyzelená
Tolerancia Ílovitá pôda
Použitie v záhrade Postele a okraje,Terasa a kontajnery