Acer circinatum (javor viničový)

Acer circinatum (javor viničový)

Oregon Vine Maple, Vine Maple


Acer circinatum (javor viničový) sa najčastejšie pestuje ako rozložitý huňatý veľký ker, ale občas vytvorí malý až stredne veľký strom. Nízko rozvetvený, vo zvyku má viac kmeňov, zvyčajne má viac kmeňov s jasnou, červeno-zelenou kôrou. Vo vzpriamenej polohe na slnečných miestach má jemný horizontálny zvyk v tieni. Vine Maple je známy svojimi takmer kruhovými listnatými listami dlhými 7-12 cm so 7-9 dlaňovými lalokmi. Vo väčšine ročných období je krásne sfarbený, jeho široký baldachýn, elegantne zobrazený v stupňovitom vzore, sa na jar objaví jasne zelený a na jeseň sa zahreje do atraktívnych odtieňov oranžovej a červenej. Na jar sa v krátkych koncových strapcoch rodia drobné fialové a biele kvety. Po nich nasledujú červenokrídle plody, ktoré konzumujú spevavé vtáky, pernatá zver, cicavce. Vine Maple funguje dobre v chladnejšom podnebí alebo na zatienených a vlhkých miestach. Tento západoamerický rodák je menšou alternatívou japonských javorov. Môže byť použitý ako veľmi atraktívny exemplár na terasu alebo trávnik alebo v naturalizačnej situácii a zoskupení. Acer circinatum sa uvádza ako najužitočnejší pôvodný strom pre krajinu na severozápade Pacifiku.

  • Dorastá do výšky 15-25 stôp (4-8 m) a šírky 15-20 stôp (4-6 m).
  • A plné slnko alebo čiastočný tieň milenec, táto rastlina je ľahko pestovať v pomerne úrodná , bohaté na humus , vlhký , dobre odvodnené pôdy . Bude trpieť v horúcich a suchých podmienkach.
  • Perfektné ako a exemplár rastliny .
  • Nízka údržba , táto rastlina potrebuje malý rez. Ak je potrebné prerezávanie na kontrolu tvaru, prerezávajte v období vegetačného pokoja a vyhnite sa prerezávaniu na jar, keď tečie miazga.
  • Môže byť ovplyvnený verticiliovým vädnutím, medovou hubou, voškami, húsenicami, roztočmi a šupinovým hmyzom. Odolný voči jeleňom.
  • Rozmnožujte semenami zasiatymi vonku hneď po dozretí, štepením koncom zimy alebo pučaním štiepok v polovici až koncom leta.
  • Pochádza zo Severnej Ameriky od Britskej Kolumbie po Kaliforniu.

Požiadavky

Otužilosť 6 – 9
Tepelné zóny 4 – 9
Klimatické zóny 2, 2B, 3, 3A, 3B, 4, 5, 6, 14, 15, 16, 17, A3
Typ rastliny Kríky, stromy
Rodina rastlín Acer - Javory
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Jar (stredná, neskorá)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Výška 15' – 25' (4,5 m – 7,5 m)
Šírenie 15'-20' (4,5 m – 6 m)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, hlina
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený
Charakteristika Okázalý
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Aljaška,Kalifornia,Severozápad Pacifiku,Oregon,Washington
Tolerancia Jeleň
Priťahuje Vtáky, Motýle
Použitie v záhrade Dažďové záhrady
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Préria a lúka