Acer macrophyllum (javor veľký)

Acer macrophyllum (javor veľký)

Javor veľkolistý, javor veľkolistý, javor oregonský


Acer macrophyllum (javor veľký), populárny na pobreží Tichého oceánu, je veľký opadavý strom vzpriameného habitu so širokou, zaoblenou korunou mohutných, rozložitých konárov, na koncoch strmo sklonených. Hlboko laločnaté listy, ktoré sa objavujú na jar, majú priemer až 30 cm, dozrievajú do tmavozelenej farby a na jeseň sa sfarbia do žiarivých odtieňov oranžovej a žltej. Tieto listy sú najväčšie, aké sa kedy našli na akomkoľvek druhu javora, odtiaľ pochádza aj ich všeobecný názov. Na jar vyrastajú malé, voňavé, žltkastozelené kvety v ovisnutých strapcoch dlhých 10 až 20 cm, v ktorých je až 175 drobných kvietkov. Ustupujú dvojkrídlovým samarám, krátko sfarbeným do ružovo-červena, po dozretí zhnednú. Vytrvajú na stromčeku v zime ako malé vianočné ozdoby. Kôra je sivá až červenohnedá a brázdená. Javor Bigleaf, pôvodom z Britskej Kolumbie, Kalifornie, Oregonu, Washingtonu, sa prirodzene vyskytuje vo vlhkých lesoch a pozdĺž potokov v nižších polohách pobrežných pásiem a severných pohorí Sierra Nevada. Najväčší druh javora v Severnej Amerike, Bigleaf Maple, je impozantný tieňový strom, ktorý je obzvlášť nápadný na jeseň. Rýchlo rastúci javor s dlhou životnosťou (50 – 200 rokov) je dôležitý ako strom pre voľne žijúce živočíchy: mnoho druhov voľne žijúcich živočíchov ho používa ako potravu a kryt. Včely a iný hmyz sa živia nektárom. Mulice, losy, horské bobry a iné hlodavce si prezerajú lístie.

  • Dorastá do výšky a šírky 40-70 stôp (12-21 m).
  • Najlepšie účinkuje v plné slnko alebo čiastočný tieň v vlhký , dobre odvodnené pôdy . Uprednostňuje hlinitú alebo hlinitú pôdu, znáša piesočnatú pôdu a hadovitú pôdu.
  • Vynikajúci tieňový strom pre veľké krajiny a parky.
  • Nízka údržba , táto rastlina potrebuje malé prerezávanie . Odstráňte choré, poškodené, preťažené alebo krížiace sa výhonky. Odstráňte všetky výhonky so zelenými listami.
  • Žiadne vážne problémy so škodcami alebo chorobami. Dávajte pozor na vošky, verticiliové vädnutie, šupinu pagaštanu konského.
  • Plytko sa šíriace korene môžu popraskať chodníky a príjazdové cesty.
  • Rozmnožujte semenami.
  • Pochádza z Britskej Kolumbie, Kalifornie, Oregonu, Washingtonu.

Požiadavky

Otužilosť 3 – 8
Tepelné zóny 1 – 8
Klimatické zóny 2, 2A, 2B, 3, 3A, 3B, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Typ rastliny Stromy
Rodina rastlín Acer - Javory
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Jar (stredná, neskorá)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Výška 40' – 70' (12 m – 21 m)
Šírenie 40' – 70' (12 m – 21 m)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Okázalý
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Kalifornia,Severozápad Pacifiku,Oregon,Washington
Tolerancia Ílovitá pôda
Priťahuje Vtáky, Motýle
Záhradné štýly Préria a lúka