Acer negundo (Box Elder)

Acer negundo (Box Elder)

Box čierny, javor starček obyčajný, javor jaseňolistý, javor jaseňový, javor červený, javor Fresno De Guajuco


Odolný a rýchlo rastúci Acer negundo (Bax baza) je cicavý, mohutný, opadavý strom vzpriameného habitu s nepravidelným zaobleným baldachýnom široko rozložených konárov. Opačné, perovito zložené, svetlozelené listy sú zložené z 3-7 lístkov dlhých 6-15 palcov (15-37 cm), ktoré sa na jeseň sfarbujú do matne žltej farby. Box Elder je dvojdomý, s oddelenými samčími a samičími stromami. Na jar vytvára visiace bledozelené strapce, po ktorých nasledujú veľké visiace zhluky bledožltých samár na samičích stromoch. Často pretrvávajú na strome až do zimy. Mnoho druhov vtákov a veveričiek sa živí semenami. Kôra je svetlošedá a hladká, ale s vekom sa rozbrázdi do úzkych hrebeňov a stmavne. Bazička je často považovaná za okrasný strom v mestských oblastiach kvôli niekoľkým nežiaducim vlastnostiam: krehké a slabé drevo, krátka životnosť, náchylnosť k plošticiam bazy a rozpadu kmeňa. Listy počas dlhého obdobia neupravene opadávajú, rovnako ako okrídlené semená, čo dáva tomuto druhu povesť „špinavého stromu“. Avšak kvôli svojmu rýchlemu rastu, suchu a mrazuvzdornosti je Box Elder obľúbený vo vidieckych komunitách pre pouličné alebo okrasné výsadby a pre ochranné pásy. Z výdatnej šťavy bazy čiernej možno urobiť príjemný nápoj. Indiáni z Plains používali miazgu ako zdroj sirupu a používa sa dodnes, ale sirup nie je taký sladký ako sirup z cukrového javora.

  • Dorastá do výšky a šírky 30-50 stôp (9-15 m).
  • A plné slnko alebo čiastočný tieň milenec, táto rastlina je ľahko pestovať v vlhký , dobre odvodnené pôdy . Box Elder je po usadení tolerantný voči suchu a vydrží aj krátke obdobia záplav.
  • Perfektné ako a exemplár rastliny v chatové záhrady , mestské záhrady, alebo kontajnerov .
  • Nízka údržba , táto rastlina potrebuje malý rez. Odstráňte choré, poškodené, preťažené alebo krížiace sa výhonky. Odstráňte všetky výhonky so zelenými listami.
  • Môže byť ovplyvnený šupinovým hmyzom, voškami a verticiliovým vädnutím. Drevo je slabé a v ľade a vetre sa rozpadne.
  • Rozmnožujte semenami alebo štepením.
  • Pochádza z väčšiny Severnej Ameriky.
  • Zistite, kde je druh Acer negundo v Spojených štátoch invázny .

Požiadavky

Otužilosť 2 – 10
Tepelné zóny 3 – 8
Klimatické zóny 1, 1A, 1B, 2, 2A, 2B, 3, 3A, 3B, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, A2, A3
Typ rastliny Stromy
Rodina rastlín Acer - Javory
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Jar (stredná, neskorá)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Výška 30' – 50' (9m – 15m)
Šírenie 30' – 50' (9m – 15m)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Okázalý
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Kalifornia,Stredozápad,Illinois,Indiana,Iowa,Kansas,Michigan,Minnesota,Missouri,Nebraska,Severná Dakota,Ohio,Južná Dakota,Wisconsin,Severovýchod,Connecticut,Delaware,Maine,Massachusetts,Maryland,New Hampshire,New Jersey,New York,Pennsylvánia,ostrov Rhode,Vermont,Severozápad Pacifiku,Idaho,Oregon,Washington,Skalnaté hory,Colorado,Montana,Utah,Wyoming,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Florida,Gruzínsko,Kentucky,Louisiana,Mississippi,Severná Karolina,Južná Karolína,Tennessee,Virginia,Západná Virgínia,Juhozápad,Nevada,Arizona,Nové Mexiko,Oklahoma,Texas
Tolerancia Ílovitá pôda, sucho
Priťahuje Vtáky
Použitie v záhrade Terasa a kontajnery
Záhradné štýly Mesto a nádvorie,Neformálne a Chata,Préria a lúka