Acer saccharum (javor cukrový)

Acer saccharum (javor cukrový)

Javor cukrový, javor cukrový severný, javor skalný, javor pruhovaný, Acer palmifolium, Acer saccharophorum


Acer saccharum (javor cukrový), známy svojou veľkolepou jesennou farbou, je veľký, opadavý strom s rovným kmeňom, širokými vetvami a hustou, oválnou až zaoblenou korunou. Jeho lístie s piatimi laločnatými listami, 7-15 cm, sa v lete pohybuje od stredne až po tmavozelenú a na jeseň sa mení na žiarivú paletu žltých, oranžových a červených. Na jar sa pred listami objavia zelenožlté kvety, ktoré sú skrátka vzpriamené postreky a po nich nasleduje samara dvojkrídlová. Dlhotrvajúci a pomaly rastúci javor cukrový poskytuje aj zimnú zaujímavosť s atraktívnou sivohnedou kôrou, ktorá je vekom často ryhovaná a zbrázdená. Vynikajúci tieňový strom alebo exemplár stromu. List javora cukrového je národným symbolom Kanady. Domorodí Američania naučili prvých kolonistov, ako tieto stromy klepať na javorový sirup. Na výrobu 1 galónu javorového sirupu je potrebných asi 40 galónov miazgy.

  • Dorastá do výšky 40 – 80 stôp (12 – 24 m) a šírky 30 – 60 stôp (9 – 18 m).
  • A plné slnko alebo čiastočný tieň milenec, táto rastlina je ľahko pestovať v úrodný , vlhký , kyselina , dobre odvodnené pôdy . Tolerantný voči plný tieň . Javor cukrový rastie na pieskoch, hlinitých pieskoch, piesočnatých hlinitách, hlinitách a hlinitých hlinitách, ale najlepšie sa mu darí na dobre odvodnených hlinitách. Nerastie dobre na suchých, plytkých pôdach a zriedka sa vyskytuje v močiaroch. Javor cukrový je v suchu náchylný na soľ, nadmerné teplo a spálenie listov.
  • Nízka údržba , tento strom potrebuje malé prerezávanie. Ak je prerezávanie nevyhnutné, prerezávajte ho počas obdobia vegetačného pokoja a vyhnite sa prerezávaniu na jar, keď miazga tečie. Prihnojujte na jar pred vzídením listov.
  • Korene sú často plytké a na povrch sa dostávajú v ranom veku. Vysádzajte na miesto, kde trávu pod ňou nebude potrebné kosiť, takže kosačka nepoškodí korene.
  • Môže byť ovplyvnený šupinovým hmyzom, voškami a verticiliovým vädnutím.
  • Rozmnožujte semenami a štepením
  • Pochádza z východnej časti Severnej Ameriky.

Požiadavky

Otužilosť 3 – 9
Tepelné zóny 1 – 8
Klimatické zóny 1, 1A, 1B, 2, 2A, 2B, 3, 3A, 3B, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20
Typ rastliny Stromy
Rodina rastlín Acer - Javory
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Jar (skoro, stred, neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Zima
Výška 40' – 80' (12 m – 24 m)
Šírenie 30' – 60' (9m – 18m)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Kyslý, neutrálny
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Okázalý
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Stredozápad,Illinois,Indiana,Iowa,Kansas,Michigan,Minnesota,Missouri,Severná Dakota,Ohio,Južná Dakota,Wisconsin,Severovýchod,Connecticut,Delaware,Maine,Massachusetts,Maryland,New Hampshire,New Jersey,New York,Pennsylvánia,ostrov Rhode,Vermont,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Florida,Gruzínsko,Kentucky,Louisiana,Mississippi,Severná Karolina,Južná Karolína,Tennessee,Virginia,Západná Virgínia,Juhozápad,Oklahoma
Priťahuje Vtáky
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Préria a lúka