Aeonium 'Blackhead'

Aeonium 'Blackhead'

Aeonium 'Black Rose', Purple Crest Aeonium, Aeonium 'Blacktop', Aeonium 'Black Beauty', 'Black Tree' Aeonium


Skutočne podmanivý Aeonium, ocenený 'Zwartkop' je vždyzelený šťavnatý s veľkými rozetami, 6-8 palcov naprieč (15-20 cm), s lesklými, mäsitými, tmavo bordovými, špicatými listami. Ak sa pestuje na plnom slnku, lístie tohto Aeonia takmer sčernie, čo dodáva záhrade alebo nádobám neuveriteľnú drámu a zaujímavosť. V čiastočnom tieni sú rozety červenofialové so zeleným stredom. Toto Aeonium, atraktívne, keď nekvitne, je obzvlášť nápadné, keď na jar vytvára žiarivo zlaté strapce malých hviezdicovitých kvetov.

  • Víťaz prestížneho Cena za zásluhy o záhradu Kráľovskej záhradníckej spoločnosti.
  • V oblastiach, kde je táto rastlina dostatočne odolná na prezimovanie, vyrastie do krovitej rastliny s výškou 90 až 120 cm a šírkou 60 cm. Ak sa pestuje v nádobách, narastie do takej veľkosti, ako to nádoba dovolí.
  • Ľahko sa pestuje v piesková , suchá až stredná vlhkosť , dobre odvodnené pôdy v plné slnko. Toleruje svetlý tieň a chudobné pôdy. Zatiaľ čo odolný voči suchu , Aeónium vyžaduje pravidelnejšiu zálievku ako iné sukulenty, pretože majú relatívne malý, plytký koreňový systém.
  • Aeoniá môžu v lete uspať a nevyžadujú žiadnu vodu, s výnimkou nadmerne suchých podmienok. Pri raste zalievajte mierne a kŕmte každé dva alebo tri týždne vyváženým tekutým krmivom. Počas zimných mesiacov obmedzte vodu na toľko, aby sa lístie nescvrklo.
  • Aeónium je monokarpické: rozeta raz kvitne a potom odumiera. Môže však trvať aj niekoľko rokov, kým sa tak stane a nie všetky rozety kvitnú v rovnakom čase.
  • Vynikajúce pre skalky , šťavnaté záhrady alebo stredomorské záhrady. Ideálne pre kontajnerov kde sa dajú vytvárať veľkolepé kvetinové aranžmány.
  • Odolný voči jelenej zveri a odolný voči soli.
  • Prakticky bez škodcov a chorôb .
  • Rozmnožujte semenami zasiatymi pri 19-24 °C na jar alebo odrezkami roziet udržiavaných pri 18 °C a sotva vlhkých až do zakorenenia.

Požiadavky

Otužilosť 9 – 11
Tepelné zóny 4 – 9
Klimatické zóny 15, 16, 17, 20, 21, 22, 23, 24
Typ rastliny Kaktus - sukulenty
Rodina rastlín Aeonium
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Jar (skoro, stred, neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Zima
Výška 3' – 4' (90 cm – 120 cm)
Šírenie 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Medzery 30' (75 cm)
Potreby vody Nízka, priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Rezané kvety, záslužná rastlina, nápadná, vždyzelená
Tolerancia Jeleň, sucho, soľ
Použitie v záhrade Postele a okraje,Terasa a kontajnery
Záhradné štýly Pobrežná záhrada,Štrk a skalka,Stredomorská záhrada