Aeonium canariense (Aeonium na Kanárskych ostrovoch)

Aeonium canariense (Aeonium na Kanárskych ostrovoch)

Aeonium na Kanárskych ostrovoch, Zamatová ruža obrovská, Aeonium stromové, Podšálka s mätou, Aeonium pre sliepky a kurčatá


Aeonium canariense je pôsobivý vždyzelený sukulent s veľkými zamatovými rozetami, 6-12 palcov naprieč (15-30 cm), s mäsitými listami. Sviežo zelené, keď rastú v čiastočnom tieni, mäkké, chlpaté listy sa pri vystavení slnku sfarbujú do červenkastoružova. Toto Aeonium je atraktívne, keď nekvitne, obzvlášť nápadné, keď v lete vytvára žiarivo zlaté strapce malých hviezdicovitých kvetov. Podobne ako Sempervivum (sliepky a kurčatá), aj toto Aeonium voľne kompenzuje.

  • V oblastiach, kde je táto rastlina dostatočne odolná na prezimovanie, vyrastie do výšky 2-3 stôp a šírky. Ak sa pestuje v nádobách, narastie do takej veľkosti, ako to nádoba dovolí.
  • Ľahko sa pestuje v piesková , suchá až stredná vlhkosť , dobre odvodnené pôdy v plné slnko. Toleruje svetlý tieň a chudobné pôdy. Zatiaľ čo odolný voči suchu , Aeónium vyžaduje pravidelnejšiu zálievku ako iné sukulenty, pretože majú relatívne malý, plytký koreňový systém.
  • Aeoniá môžu v lete uspať a nevyžadujú žiadnu vodu, s výnimkou nadmerne suchých podmienok. Pri raste zalievajte mierne a kŕmte každé dva alebo tri týždne vyváženým tekutým krmivom. Počas zimných mesiacov obmedzte vodu na toľko, aby sa lístie nescvrklo.
  • Aeónium je monokarpické: rozeta raz kvitne a potom odumiera. Môže však trvať aj niekoľko rokov, kým sa tak stane a nie všetky rozety kvitnú v rovnakom čase.
  • Vynikajúce pre skalky , šťavnaté záhrady alebo stredomorské záhrady. Ideálne pre kontajnerov kde sa dajú vytvárať veľkolepé kvetinové aranžmány.
  • Odolný voči jelenej zveri a odolný voči soli.
  • Prakticky bez škodcov a chorôb .
  • Rozmnožujte semenami zasiatymi pri 19-24 °C na jar alebo odrezkami roziet udržiavaných pri 18 °C a sotva vlhkých až do zakorenenia.
  • Pochádza z Kanárskych ostrovov.

Požiadavky

Otužilosť 9 – 11
Tepelné zóny 4 – 9
Klimatické zóny 15, 16, 17, 20, 21, 22, 23, 24
Typ rastliny Kaktus - sukulenty
Rodina rastlín Aeonium
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Jar (skoro, stred, neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Zima
Výška 2' – 3' (60 cm – 90 cm)
Šírenie 2' – 3' (60 cm – 90 cm)
Medzery 36' (90 cm)
Potreby vody Nízka, priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Rezané kvety, nápadné, vždyzelené
Tolerancia Jeleň, sucho, soľ
Priťahuje Motýle
Použitie v záhrade Postele a okraje,Terasa a kontajnery
Záhradné štýly Pobrežná záhrada,Štrk a skalka,Stredomorská záhrada