Alnus rhombifolia (Jelša biela)

Alnus rhombifolia (Jelša biela)

Jelša biela, Alnus rhombifolia var. Bernardína


Rýchlorastúci Alnus rhombifolia (Jelša biela) je stredne veľký opadavý strom pôvabného habitu s rovným kmeňom, v mladosti pyramídovou korunou, ktorá sa vekom stáva oválnejšou. Štíhle vodorovné konáre sa rozprestierajú a potom na koncoch klesajú. Popol šedá kôra je na mladých stromoch tenká a hladká, na dospelých stromoch sa stáva šupinatá. Listy široko vajcovitých, jemne zubatých listov, 4 palce dlhé (10 cm), vychádzajú jablkovo zelené a potom sa sfarbujú do lesklej tmavozelenej farby. Listy sa objavia hneď po jarnom vystavení 6 palcov dlhej (10 cm), zelenožltej jahňaciny. Za jahňadami visiacimi v blízkosti holých končekov vetiev nasledujú hnedé plody podobné kužeľovitám, ktoré na strome pretrvávajú po väčšinu roka pre jedinečný a krásny vzhľad – na potešenie vtákov. Sú tiež veľmi obľúbené na použitie v aranžmánoch zo sušených kvetov. Jelša biela, pôvodom zo západu Severnej Ameriky, rastie pozdĺž trvalých tokov a priľahlých svahov, v piesku, štrku a iných aluviálnych pôdach. Korene zrelej jelše bielej odolajú záplavám väčšiny veľkých tokov, vďaka čomu je tento strom dobrou voľbou na výsadbu v blízkosti potokov, rybníkov a potokov. Biela jelša sa tiež používa na sanáciu lesných požiarov, obnovu brehov a na stabilizáciu brehov potokov. Jeho schopnosť viazať dusík zlepšuje úrodnosť pôdy. Tento vlhkomilný strom, ktorý sa často používa v mestskej a prímestskej krajine, vytvára počas zimy krásny exemplár s rovným kmeňom, vytrvalými plodmi, atraktívnou striebornou kôrou a štíhlymi vodorovnými vetvami s previsnutými špičkami. Dobrý Stredný zdroj potravy pre voľne žijúce živočíchy, jelše podporujú 255 druhov húseníc, ako aj mnoho lariev piliarky. To umožňuje jelšovému háju poskytnúť potravu a úkryt pre zimujúce vtáky, hniezdiace vtáky a sťahovavé vtáky.

  • Dorastá do výšky 50 – 80 stôp (15 – 24 m) a šírky 40 – 60 stôp (12 – 18 m).
  • Najlepšie účinkuje v plné slnko až polotieň v stredne úrodná , vlhké, dobre odvodnené pôdy a bude s radosťou tolerovať najvlhkejšie podmienky .
  • Dávajte pozor na vrtáky, stanové húsenice a imelo.
  • Vyžaduje minimálne prerezávanie. Akékoľvek potrebné prerezávanie by sa malo vykonať v zime alebo skoro na jar.
  • Rozmnožujte semenami alebo odrezkami z mäkkého dreva.
  • Pochádza zo západnej Severnej Ameriky, od Britskej Kolumbie a Washingtonu na východ po západnú Montanu, na juhovýchod po Sierra Nevada a na juh cez pohorie Peninsular Ranges a oázy Colorado Desert v južnej Kalifornii.

Požiadavky

Otužilosť 6 – 10
Klimatické zóny 1, 1B, 2, 2A, 2B, 3, 3A, 3B, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21
Typ rastliny Stromy
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Jar (skoro, stred, neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Zima
Výška 50' – 80' (15 m – 24 m)
Šírenie 40' – 60' (12 m – 18 m)
Potreby vody Priemerný, vysoký
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený
Charakteristika Nápadné, ovocie a bobule
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Kalifornia,Severozápad Pacifiku,Idaho,Oregon,Washington,Montana,Juhozápad,Nevada
Tolerancia Mokrá pôda
Priťahuje Vtáky, Motýle
Použitie v záhrade Banky a svahy,Rybníky a potoky
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Préria a lúka