Amelanchier alnifolia 'Regent' (Serviceberry)

Amelanchier alnifolia 'Regent' (Serviceberry)

Serviceberry 'Regent', Serviceberry jelšový 'Regent', Saskatoon Serviceberry 'Regent', Amelanchier 'Regent'


Kompaktná ostružina, Amelanchier alnifolia 'Regent' (Serviceberry) je okrasný ker, ktorý je zaujímavý pre viacero sezón. V polovici jari, skôr ako sa objavia listy, vytvára masy nápadných a mierne voňavých bielych kvetov držaných vo vzpriamených strapcoch. Príťažlivé pre opeľovače, po nich v lete nasledujú hojné jedlé tmavofialové bobule. Podobajú sa na čučoriedky, vyrábajú sa z nich skvelé želé alebo džemy a ocenia ich vtáky aj ľudia. Lístie zubatých, zaoblených, modrastých listov so sivozelenou spodnou stranou sa na jeseň mení na žiarivé odtiene žltej a bordovej. Rastlina zostáva atraktívna aj po opadnutí listov vďaka svojmu elegantnému rastu a svetlosivej kôre zdobenej uhľovo-sivými pruhmi.

  • Veľmi mrazuvzdorný, tento opadavý ker má hustý, zaoblený habitus a rastie miernym tempom, do výšky 3-6 stôp s rovnakým rozpätím (90-180 cm)
  • A plné slnko až polotieň milenec, táto rastlina je ľahko pestovať v vlhký , dobre odvodnené, kyslé pôdy . Najlepšia produkcia bobúľ a jesenná farba sa vyskytujú na plnom slnku. Odoláva drsným, suchým alebo zásaditým podmienkam, keď sa usadí. Odolný voči suchu .
  • Víťaz súťaže Ocenenie GreatPlants , čo je spoločné úsilie medzi Nebraskou škôlkou, krajinnou asociáciou a Nebraským štátnym arborétom. Cieľom tohto ocenenia je identifikovať špičkové rastliny okrasnej krajiny, ktoré spĺňajú náročné pestovateľské podmienky regiónu.
  • Nízka údržba , táto rastlina je tiež všeobecne bez škodcov a chorôb ale dávajte pozor na príležitostnú hrdzu, škvrnitosť listov, spálu, múčnatku a rakovinu.
  • omša v zmiešané okraje kríkov . Perfektné ako a exemplár rastliny , živé ploty a zásteny , alebo pre základové výsadby . Je výborným vetrolamom, keď je zasadený pomerne blízko seba, takže konáre sa môžu prepletať a vytvárať živý plot.

Požiadavky

Otužilosť 2 – 7
Tepelné zóny 3 – 8
Klimatické zóny 1, 1A, 1B, 2, 2A, 2B, 3, 3A, 3B, 4, 5, 6
Typ rastliny Kríky
Rodina rastlín Amelanchier - ostružiny
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Jar (stredná, neskorá)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Zima
Výška 3' – 6' (90 cm – 180 cm)
Šírenie 3' – 6' (90 cm – 180 cm)
Medzery 36' – 72' (90 cm – 180 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, piesok
pH pôdy Kyslý, neutrálny
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Voňavá, záslužná rastlina, nápadná, ovocie a bobule
Tolerancia Sucho
Priťahuje Vtáky, Motýle
Použitie v záhrade Postele a okraje,Živé ploty a zásteny
Záhradné štýly Mesto a nádvorie,Neformálne a Chata,Préria a lúka,Tradičná záhrada

Sprievodcovia s Amelanchier - Serviceberries