Amelanchier arborea (Downy Serviceberry)

Amelanchier arborea (Downy Serviceberry)

oskoruša plstnatá, ostružina obyčajná, tieňovec, oskorušový strom, sarvisový strom, amelanchier


Skorokvitnúca Amelanchier arborea (Orabina obyčajná) je veľký opadavý ker alebo malý strom zaobleného habitu, ktorý sa môže pochváliť množstvom 5-lupeňových, nápadných, jemne voňajúcich, bielych kvetov začiatkom až polovice jari. Nachádzajú sa v visiacich zhlukoch a objavujú sa skôr, ako sa objavia listy. Príťažlivé pre opeľovače, po nich začiatkom leta nasledujú malé, okrúhle, chutné, tmavofialovo-čierne bobule. Veľkosťou a farbou pripomínajú čučoriedky, chutia ako čučoriedka vysoká (Vaccinium corymbosum) a často sa používajú do džemov, želé a koláčov, ak ich nezožerú vtáky. Lístie jemnozubých, obvejčitých listov sa objavuje pokryté mäkkými vlnitými chĺpkami, ktoré miznú, keď listy dozrievajú (odtiaľ všeobecný názov). Sýto zelené v lete, listy dlhé až 10 cm sa na jeseň sfarbujú do ohnivých odtieňov žltej, oranžovej, marhuľovej alebo prachovočervenej. Hladká šedá kôra je pruhovaná pozdĺžnymi trhlinami a poskytuje vynikajúci účinok v zime. Plody oskoruše, ktorá pochádza z východnej Severnej Ameriky, rastie na rôznych miestach od bažinatých nížin po suché lesy a piesočnaté útesy. Rastie aj na skalnatých hrebeňoch, okrajoch lesov a otvorených lesoch a poliach. Pestovateľsky nenáročný, poskytuje celoročný záujem o záhradu a je najúčinnejší v naturalistických výsadbách a pozdĺž okrajov lesov, rybníkov a potokov.

  • Dorastá do výšky a šírky 15-25 stôp (4-8 m).
  • A plné slnko až polotieň milenec, táto rastlina je ľahko pestovať v vlhké až suché , dobre odvodnené, kyslé pôdy . Najlepšia produkcia bobúľ a jesenná farba sa vyskytujú na plnom slnku. Toleruje pomerne širokú škálu pôd, vrátane tých, ktoré sú hlinité, piesčité alebo skalnaté.
  • Nízka údržba , táto rastlina je tiež všeobecne bez škodcov a chorôb ale dávajte si pozor na spálu.
  • Perfektné ako a exemplár rastliny alebo hranice kríkov . Skvelé v naturalizovaných resp pôvodné rastlinné záhrady a spolu rybníky a potoky .
  • Rozmnožuje sa semenami a odrezkami z polotvrdého dreva.
  • Pochádza z východnej časti Severnej Ameriky.

Požiadavky

Otužilosť 4 – 9
Tepelné zóny 4 – 9
Typ rastliny Kríky, stromy
Rodina rastlín Amelanchier - ostružiny
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Jar (skoro, stred, neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Zima
Výška 15' – 25' (4,5 m – 7,5 m)
Šírenie 15' – 25' (4,5 m – 7,5 m)
Medzery 180' – 300' (450 cm – 750 cm)
Potreby vody Nízka, priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, Hlina, Piesok
pH pôdy Kyslý, neutrálny
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Voňavé, nápadné, ovocie a bobule
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Stredozápad,Illinois,Indiana,Iowa,Kansas,Michigan,Minnesota,Missouri,Nebraska,Ohio,Wisconsin,Severovýchod,Connecticut,Delaware,Maine,Massachusetts,Maryland,New Hampshire,New Jersey,New York,Pennsylvánia,ostrov Rhode,Vermont,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Florida,Gruzínsko,Kentucky,Louisiana,Mississippi,Severná Karolina,Južná Karolína,Tennessee,Virginia,Západná Virgínia,Juhozápad,Oklahoma,Texas
Tolerancia Ílovitá pôda, suchá pôda
Priťahuje Vtáky
Použitie v záhrade Postele a okraje,Rybníky a potoky
Záhradné štýly Mesto a nádvorie,Neformálne a Chata,Préria a lúka

Sprievodcovia s Amelanchier - Serviceberries