Ananas comosus (ananás)

Ananas comosus (ananás)

Ananás, Ananás, Ananas, Ananas porteanus, Ananas sativus


Ananas comosus (ananás), pôvodom z Brazílie, je suchozemská bromélia s krátkou stonkou, ktorá tvorí hustú vždyzelenú ružicu s 30 – 50 tuhými, mečovitými, sivozelenými listami, dlhými až 90 cm, s ostnatými okrajmi. . V lete vytvára nápadný kužeľovitý zhluk až 200 jednotlivých fialových a červených kvetov, ktoré sa potom spájajú a vytvárajú jasne červený jedlý ananás, dlhý až 30 cm. Plod je zakončený ružicou krátkych, tuhých, špirálovito usporiadaných listov, koruna. Produkcia ananásu je v trópoch nepretržitá. V subtrópoch je zber zvyčajne počas letných mesiacov. Ananás, jedno z najobľúbenejších druhov ovocia na svete, je na treťom mieste v produkcii tropického ovocia, za banánmi a citrusmi. Ananas comosus sa pestuje pre svoje lahodné ovocie, ale pestuje sa aj ako okrasná rastlina kvôli kráse vždyzelených listov, kvetov a ovocia.

  • Dorastá do výšky a šírky 3-4 stopy (90-120 cm). Rastlina vyžaduje 11 - 36 mesiacov od výsadby až po prvú úrodu ovocia.
  • Najlepšie sa mu darí na plnom slnku v kyslých, sypkých, piesočnatých, organicky bohatých, dobre priepustných pôdach na chránenom mieste. Ananás netoleruje chlad a najlepšie rastie v oblastiach, kde sú ročné denné teploty v rozmedzí 21-30 °C.
  • Ananás potrebuje vysokú vlhkosť, ktorú je možné zabezpečiť umiestnením kvetináča na podnos s mokrými kamienkami, aby sa vlhkosť okolo nich zvýšila.
  • Počas rastu a kvitnutia voľne zalievajte, mierne znížte a pri ovocí pridávajte vyvážené tekuté krmivo týždenne, inokedy udržiavajte len mierne vlhké. Usadené rastliny sú veľmi odolné voči suchu.
  • Ananás možno pestovať v interiéri v teplom skleníku alebo v nádobe ako izbovú rastlinu. Vnútorné plody sú zvyčajne dosť malé a nie sú obzvlášť chutné, ale sú okrasne atraktívne.
  • Dávajte pozor na vädnutie, hnilobu koreňov, háďatká, šupiny, strapky a múčniky.
  • Rozmnožovanie: Zakoreňte bazálne odnože na začiatku leta alebo odrežte listovú ružicu na vrchole plodu, nechajte ho deň alebo dva, aby kalus, potom ho zakorente v sotva vlhkej zmesi rašeliny alebo náhrady rašeliny a piesku na nepriamom svetle pri 70 °F (21 °C)
  • Pochádza z Brazílie.

Požiadavky

Otužilosť 11 – 12
Klimatické zóny 24, H1, H2
Typ rastliny Ovocie
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu Jar (skoro, stred, neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Zima
Výška 3' – 4' (90 cm – 120 cm)
Šírenie 3' – 4' (90 cm – 120 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Priemerná
Typ pôdy Hlina
pH pôdy Kyselina
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Nápadné, vždyzelené, ovocie a bobule
Tolerancia Sucho
Použitie v záhrade Terasa a kontajnery
Záhradné štýly Stredomorská záhrada