Andropogon gerardii (Big Bluestem)

Andropogon gerardii (Big Bluestem)

Big Blue Stem, Big Bluestem, Turkeyfoot


Andropogon gerardii (Big Bluestem), príťažlivý vo väčšine ročných období, je trváca tráva v teplom období, ktorá tvorí vzpriamené trsy stoniek so sploštenými listami. Lístie, ktoré sa objavuje na jar do modrozelenej farby, dozrieva v priebehu sezóny na zelené a na jeseň sa mení na sýtu oranžovú a medenočervenú, niekedy s levanduľovými odtieňmi. Elegantné vysoké kvitnúce stonky sa dvíhajú koncom leta nad listami a nesú lesklé tmavofialové, 3-dielne, prstovité zhluky kvetov, pripomínajúce morčacie nohy (odtiaľ všeobecný názov). Big Bluestem, ktorý je ideálny na zabezpečenie výšky a farby záhrady, je odolný voči suchu, vyžaduje si veľmi malú starostlivosť, je prakticky bez chorôb a škodcov a ponúka mesiace záujmu. Táto architektonická tráva s dlhou životnosťou má rôzne využitie, vrátane skríningu, naturalizácie, obnovy prérií a hniezdneho materiálu pre vtáky a cicavce.

  • Rastie v hustom trse do výšky 4 – 6 stôp (120 – 180 cm) a 2 – 3 stôp naprieč (60 – 90 cm). Voľne sa samosemení, keď je šťastný.
  • Najlepšie účinkuje v plné slnko v priemer , suchá až stredná vlhkosť , dobre odvodnené pôdy . Táto rastlina nie je náročná na pôdu a znáša širokú škálu pôdnych podmienok vrátane suchých pôd. Najlepšie sú chudé až priemerné pôdy, pretože príliš veľa úrodnosti spôsobí, že rastliny budú otvorenejšie a slabšie vo zvyku.
  • Vynikajúca voľba pre záhrady náchylné na sucho, táto architektonická tráva je ideálna pre zadnú časť hranice , výsadby prérií, alebo brehy a svahy na kontrolu erózie.
  • Žiadne vážne problémy so škodcami alebo chorobami. Jeleň je odolný, ale priťahuje vtáky a motýle.
  • Môže sa zrezať alebo kosiť koncom zimy (nie počas vegetačného obdobia).
  • Rozmnožujte semenami, delením koreňov.
  • Pochádza zo Severnej Ameriky, Mexika.

Požiadavky

Otužilosť 4 – 9
Klimatické zóny 1, 1A, 1B, 2, 2A, 2B, 3, 3A, 3B, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Typ rastliny Okrasné trávy
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu Jar (skoro, stred, neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Zima
Výška 4' – 6' (120 cm – 180 cm)
Šírenie 2' – 3' (60 cm – 90 cm)
Medzery 36' (90 cm)
Potreby vody Nízka, priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Sušené aranžmány, efektné
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Stredozápad,Illinois,Indiana,Iowa,Kansas,Michigan,Minnesota,Missouri,Nebraska,Severná Dakota,Ohio,Južná Dakota,Wisconsin,Severovýchod,Connecticut,Delaware,Maine,Massachusetts,Maryland,New Hampshire,New Jersey,New York,Pennsylvánia,ostrov Rhode,Vermont,Colorado,Montana,Utah,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Florida,Gruzínsko,Kentucky,Louisiana,Mississippi,Severná Karolina,Južná Karolína,Tennessee,Virginia,Západná Virgínia,Juhozápad,Arizona,Nové Mexiko,Oklahoma,Texas
Tolerancia Jeleň, sucho, suchá pôda
Priťahuje Vtáky, Motýle
Použitie v záhrade Banky a svahy,Postele a okraje
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Préria a lúka