Angelica archangelica (Angelica)

Angelica archangelica (Angelica)

Angelika, Angelika záhradná, Angelika nórska, Duch Svätý, Archanjel, Angelica officinalis


Angelica archangelica, známa ako ozdoba pudingov a koláčov, je vysoká, aromatická, trváca bylina s príťažlivými, zaoblenými, 10-15 cm širokými, bielymi alebo zelenkavými drobnými kvetmi. Leto. Kvetinové dáždniky sa nesú na jasne zelených, dutých stonkách, ktoré sú niekedy sfarbené do fialova a ustupujú semenám, ktoré dozrievajú koncom leta. Vypínajú sa nad listami jasne zelených listov s dĺžkou 60 cm, ktoré sa skladajú z troch jemne ozubených lístkov a vytvárajú pekné pozadie pre iné rastliny.

Ako okrasná rastlina je Angelica úžasná bylina, ktorá poskytuje výšku a štruktúru. Všetky časti tejto aromatickej rastliny bohaté na sladké drievko majú tiež dlhú históriu pestovania na kulinárske aj liečebné účely. Listy sú skvelé do šalátov; stonky môžu byť kryštalizované v cukre na ozdoby koláčov a semená sa používajú na ochutenie likérov (ako Chartreuse). Verilo sa, že koreň chráni pred morom a inými infekčnými chorobami, ako aj zmierňuje symptómy celého radu chorôb – odtiaľ názov „Angelica“ v dôsledku jej anjelských cností.

  • Bohato kvitne z od začiatku do polovice leta, Angelica je hapaxantická trvalka, v ktorej každý rok po odkvitnutí a plodení odumiera rast na úroveň zeme, aby bol nasledujúci rok nahradený čerstvým rastom.
  • Rastie energicky do výšky 3-6 stôp (90-180 cm) a šíri sa 2-4 stopy (60-90 cm). Táto rastlina je dvojročná, ktorá vytvára listy v prvom roku a kvitne v druhom roku. Rastliny môžu trvať tretí alebo štvrtý rok, najmä ak odstránite kvety.
  • Najlepšie účinkuje v plné slnko do čiastočný tieň , v bohatý , stredná až mokrá pôdy . Rastlinám sa najlepšie darí v najtienistejšej a najchladnejšej časti záhrady, najmä počas horúceho leta. Nedovoľte, aby pôda vyschla. Na exponovaných miestach môže byť potrebné vytyčovanie.
  • Odolný voči jeleňom, to priťahuje motýle a užitočný hmyz.
  • Ľahko sa pestuje , Angelica je vítaným prírastkom postele , hranice , lesy , naturalizovaných oblastiach , vodné záhrady , a v blízkosti potokov alebo brehov rybníkov .
  • Rastliny môžu byť pestované zo semien a môžu sa samy pestovať v optimálnych rastových podmienkach, ak sa neodstránia odpadnuté kvetinové dážďovky. Môže sa množiť koreňovými odrezkami odobratými v druhom roku.
  • Po odkvitnutí zrežte
  • V mladosti je náchylný na poškodenie slimákmi, slimákmi, voškami, baníkmi a múčnatkou

Požiadavky

Otužilosť 5 – 9
Tepelné zóny 1 – 9
Typ rastliny Byliny, trvalky
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Leto (skoro, stred)
Výška 3' – 6' (90 cm – 180 cm)
Šírenie 2' – 4' (60 cm – 120 cm)
Medzery 24' – 48' (60 cm – 120 cm)
Potreby vody Priemerný, vysoký
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhké, ale dobre odvodnené, zle odvodnené
Charakteristika Okázalý
Tolerancia Jeleň
Priťahuje Motýle
Použitie v záhrade Postele a okraje,Bažinaté záhrady,Rybníky a potoky,Dažďové záhrady
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Préria a lúka,Tradičná záhrada