Aquilegia formosa (Kolumbína západná)

Aquilegia formosa (Kolumbína západná)

Western Columbine, Crimson Columbine, Scarlet Columbine, Red Columbine


Aquilegia Formosa, ktorá pochádza zo západnej Severnej Ameriky, bežne známa ako „Western Columbine“, sa vyznačuje množstvom visiacich, žiariacich červených a jemne žltých kvetov s priemerom 5 cm, s rovnými ostrohami a huňatými zlatými tyčinkami. Elegantne sa týčia na dlhých tenkých stonkách nad krásnym modrozeleným lístím podobným paprade a kvitnú celé týždne od neskorá jar až začiatok leta , na radosť motýľov a kolibríkov. Veľmi prispôsobivá, túto rastlinu používali domorodci v medicíne. Ideálne na rozjasnenie záhrady v tieni!

  • Rastie v huňatom, vzpriamenom trse, do výšky 18-36 palcov (45-90 cm) a 8-18 palcov naprieč (20-45 cm). Táto trvalka je všeobecne krátkodobý ale bude samosemeno plodne vytvárať veľké kolónie v uspokojivých rastových podmienkach.
  • Najlepšie účinkuje v plné slnko do čiastočný tieň , v priemer , stredná vlhkosť , dobre odvodnené pôdy . Vážne nemá rád zle odvodnené pôdy! Bohatý , vlhké pôdy v čiastočný tieň sú preferované. Nenechajte pôdu vyschnúť.
  • Priťahuje kolibríky a motýle , ale je ignorovaný králiky a jelene !
  • Ľahko sa pestuje , táto rastlina je vítaným doplnkom postele , hranice , chatové záhrady , tieňové záhrady , dažďové záhrady , alebo naturalizovaných oblastiach . robí dobré rezané kvety !
  • Náchylné na listovú baníkovku.
  • Možno vypestovať zo semena zasiateho priamo do záhrady na jar (po odznení nebezpečenstva mrazov).
  • Odstráňte vyblednuté kvitnúce stonky, aby ste podporili ďalšie kvitnutie. Odrežte až po zem, keď lístie opadáva (okolo babieho leta).
  • Kontakt s šťavou môže podráždiť pokožku

Aquilegia je rod trsovitých, krátkovekých trvaliek, ktoré sú známe svojimi kvetmi od konca jari do leta s jednoduchými alebo dvojitými kvetmi s krátkymi ostrohami alebo bez ostrohy, v rôznych farbách od modrej cez fialovú po bielu až ružovú až červenú. Klasický prvok bylinných hraníc, Columbines, sa krásne mieša s pivonkami, kosatcami, allium a ružami.


Požiadavky

Otužilosť 3 – 9
Tepelné zóny 1 – 7
Klimatické zóny 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, A1, A2, A3
Typ rastliny Trvalky
Rodina rastlín Aquilegia
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu jar (neskoro)
leto (skoro)
Výška 1' – 3' (30 cm – 90 cm)
Šírenie 8' – 2' (20 cm – 60 cm)
Medzery 8' – 18' (20 cm – 45 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Kyslý, neutrálny
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Rezané kvety, nápadné
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Aljaška,Kalifornia,Severozápad Pacifiku,Idaho,Oregon,Washington,Skalnaté hory,Montana,Utah,Wyoming,Juhozápad,Nevada
Tolerancia Jeleň, králik
Priťahuje Motýle, kolibríky
Použitie v záhrade Postele a okraje,Dažďové záhrady,Podsadba ruží a kríkov
Záhradné štýly Štrk a skalka,Neformálne a Chata,Préria a lúka