Asclepias tuberosa (motýľová burina)

Asclepias tuberosa (motýľová burina)

Motýľový kvet, Motýľový koreň, Motýlia burina, Chiegerový kvet, Flux Root, Indický štetec, Indický zemiak, Pomarančový koreň, Pleurisy koreň, Lastovičník, Hľuzový koreň, Biely koreň, Veterný koreň, Náveterný koreň


Asclepias tuberosa (Butterfly Weed) nenáročná na starostlivosť, odolná voči suchu a jelenej zveri je huňatá trvalka cenená pre svoje žiarivé zhluky jasne oranžových až žltooranžových kvetov, ktoré kvitnú nepretržite počas leta. Farebné dáždniky s priemerom 2 až 5 palcov (5 až 12 cm) sú na jeseň nasledované atraktívnymi strukami semien. Bohaté lístie poskytuje tmavozelené pozadie, ktoré pekne dopĺňa veselé ploché dáždnikové kvety. Táto trvalka, ktorá pochádza z väčšiny Spojených štátov a južnej Kanady, nemá mliečnu šťavu, na rozdiel od mnohých iných mliečnikov.

Rastliny mliečnika sú rozhodujúce pre prežitie motýľov monarchových, ktorých populácia v Severnej Amerike za posledných 20 rokov klesla o 90 %. Vysadením mliečnej trávy vo svojej vlastnej záhrade môžete pomôcť zvrátiť osud tohto krásneho hmyzu!

  • Rastie v pevných, vzpriamených trsoch do výšky a šírky 18-24 palcov (45-60 cm). Môže sa voľne vysádzať v krajine, ak sa struky semien neodstránia pred rozštiepením.
  • Prospieva v plné slnko v priemer , suchá až stredná vlhkosť , dobre odvodnené pôdy . Dobre sa mu darí v chudobných, suchých pôdach.
  • Nízka údržba , táto trváca rastlina je vo všeobecnosti bez škodcov a chorôb .
  • Dôležitá zložka postele a hranice , chatové záhrady , motýlie záhrady , lúky, alebo prérie . Asclepias tuberosa je cenený aj pre svoju vynikajúcu kvalitu rezané kvety , či už v kyticiach alebo sušených kvetinových aranžmánoch.
  • Kvety motýľovej buriny sú skvelým zdrojom nektáru včely, motýle a kolibríky.
  • Rozmnožujte na jar delením alebo koreňovými bazálnymi odrezkami. Nepresádza sa dobre a pravdepodobne je najlepšie ponechať ho nerušený, keď sa usadí.
  • Toxický pre psov, toxický pre mačky, toxický pre kone.

Zistite, ako pestovať, starať sa a pestovať nádherné Asclepias

Asclepias, väčšinou pôvodom z USA a Kanady, zahŕňa viac ako 100 druhov vždyzelených alebo opadavých trvaliek zdobených zhlukmi malých kvetov zaujímavého tvaru, ktorým motýle neodolajú. Atraktívne a nenáročné na pestovanie, žiaria v mnohých záhradách. Ak si však chcete vychutnať ich nádherné kvety, musíte dodržiavať niektoré základné pravidlá.Čítaj viac
Požiadavky

Otužilosť 3 – 9
Tepelné zóny 3 – 9
Klimatické zóny 1, 1A, 1B, 2, 2A, 2B, 3, 3A, 3B, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, A1, A2
Typ rastliny Trvalky
Rodina rastlín Asclepias
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu Leto (skoro, stred, neskoro)
Výška 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Šírenie 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Medzery 18' – 24' (45 cm – 60 cm)
Potreby vody Nízka
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, Hlina, Piesok
pH pôdy Kyslý, neutrálny
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Sušené aranžmány, rezané kvety, nápadné
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Kalifornia,Stredozápad,Illinois,Indiana,Iowa,Kansas,Michigan,Minnesota,Missouri,Nebraska,Ohio,Južná Dakota,Wisconsin,Severovýchod,Connecticut,Delaware,Maine,Massachusetts,Maryland,New Hampshire,New Jersey,New York,Pennsylvánia,ostrov Rhode,Vermont,Skalnaté hory,Colorado,Utah,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Florida,Gruzínsko,Kentucky,Louisiana,Mississippi,Severná Karolina,Južná Karolína,Tennessee,Virginia,Západná Virgínia,Juhozápad,Arizona,Nové Mexiko,Oklahoma,Texas
Tolerancia Jeleň, sucho, suchá pôda, skalnatá pôda, soľ
Priťahuje Motýle, kolibríky
Použitie v záhrade Postele a okraje
Záhradné štýly Pobrežná záhrada,Neformálne a Chata,Préria a lúka