Asclepias verticillata (mliečna tráva)

Asclepias verticillata (mliečna tráva)

Milkweed, východniar


Pohľadná a húževnatá Asclepias verticillata (Mliečnik verticillatský) je vzpriamená, nerozvetvená trvalka so závinmi dlhých, jemne štruktúrovaných ihličkovitých listov, dlhých 5 až 7 cm po dĺžke stoniek. Od neskorej jari do jesene sa v horných pazuchách listov a na koncoch stonky rodia malé zhluky 3-20 voňavých, krémovo-bielych kvetov. Prevoňajú široké okolie a sú skvelým zdrojom nektáru pre motýle a kolibríky. Na jeseň kvety ustupujú hladkým semenným strukom, ktoré pretrvávajú až do zimy. Struky semien sú cenené v aranžmánoch zo sušených kvetov. Táto trvalka, ktorá pochádza z väčšiny Spojených štátov a južnej Kanady, je najlepšia v prírodnej krajine, kde rastie medzi kratšími prérijnými trávami.

Rastliny mliečnika sú rozhodujúce pre prežitie motýľov monarchových, ktorých populácia v Severnej Amerike za posledných 20 rokov klesla o 90 %. Vysadením mliečnej trávy vo svojej vlastnej záhrade môžete pomôcť zvrátiť osud tohto krásneho hmyzu!

  • Dorastá do výšky 12-30 palcov (30-75 cm) a 12-24 palcov na šírku (30-60 cm). Samosejeme a šíri sa podzemkami v krajine bez toho, aby boli invazívne.
  • Darí sa mu na plnom slnku alebo v polotieni v priemerne suchých až stredne vlhkých, dobre priepustných pôdach. Po založení odolná voči suchu.
  • Dôležitá zložka motýlích záhrad, lúk alebo prérií. Ideálne pre slnečnú suchú záhradu.
  • Žiadne vážne problémy so škodcami alebo chorobami. Odolný voči jeleňom
  • Semená vysádzajte vonku na jeseň. Sadenice vyklíčia okamžite, ale môžu kvitnúť až v druhom roku.
  • Všetky časti tejto rastliny sú jedovaté pre hospodárske zvieratá.
  • Toxický pre psov, toxický pre mačky, toxický pre kone.
  • Pochádza zo Severnej Ameriky z otvorených oblastí Massachusetts, južného Ontária na západ po kanadské prérie a na juh cez Texas, Mexiko a Floridu.

Zistite, ako pestovať, starať sa a pestovať nádherné Asclepias

Asclepias, väčšinou pochádzajúce z USA a Kanady, zahŕňajú viac ako 100 druhov vždyzelených alebo opadavých trvaliek zdobených zhlukmi malých, zaujímavo tvarovaných kvetov, ktoré sú pre motýle neodolateľné. Atraktívne a nenáročné na pestovanie, žiaria v mnohých záhradách. Ak si však chcete vychutnať ich nádherné kvety, musíte dodržiavať niektoré základné pravidlá.Čítaj viac
Požiadavky

Otužilosť 4 – 9
Typ rastliny Trvalky
Rodina rastlín Asclepias
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu jar (neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Výška 1' – 3' (30 cm – 90 cm)
Šírenie 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Medzery 18' – 24' (45 cm – 60 cm)
Potreby vody Nízka
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, Hlina, Piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Sušené aranžmány, efektné
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Stredozápad,Illinois,Indiana,Iowa,Kansas,Michigan,Minnesota,Missouri,Nebraska,Severná Dakota,Ohio,Južná Dakota,Wisconsin,Severovýchod,Connecticut,Delaware,Massachusetts,Maryland,New Jersey,New York,Pennsylvánia,ostrov Rhode,Vermont,Skalnaté hory,Montana,Wyoming,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Florida,Gruzínsko,Kentucky,Louisiana,Mississippi,Severná Karolina,Južná Karolína,Tennessee,Virginia,Západná Virgínia,Juhozápad,Arizona,Nové Mexiko,Oklahoma,Texas
Tolerancia Jeleň, sucho, suchá pôda
Priťahuje Motýle, kolibríky
Použitie v záhrade Postele a okraje
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Préria a lúka