Asplenium platyneuron (slezinník ebenový)

Asplenium platyneuron (slezinník ebenový)

Slezinník ebenový


Asplenium platyneuron (sleziník ebenový) je vždyzelená papraď tvoriaca peknú ružicu štíhlych sperených lístkov, ktoré sú buď úrodné alebo sterilné. Polostále zelené úrodné listy sú vzpriamené až klenuté, 1-2 stopy dlhé (30-60 cm), tmavozelené, s krátkymi, striedavými čeľusťami dole a dlhšími, protiľahlými čeľusťami hore. Ako prvé sa objavujú na jar. Začiatkom leta po nich nasledujú kratšie, zakrivené, vždyzelené sterilné listy s bledozelenými striedavými pinnami. Kontrastujú so sýto červenohnedou až lesklou čiernou kôrou a vretenicou. Spóry sa uvoľňujú do vetra počas leta alebo začiatkom jesene. Koreňový systém pozostáva z krátkeho podzemku s vláknitými koreňmi. Sleziník ebenový, prispôsobivý a ľahko sa pestuje, rovnako dobre rastie na brehoch červenej hliny, narušených alebo otvorených lesoch, suchých lesoch alebo v skalných štrbinách. Na rozdiel od mnohých iných slezinníkov, ktoré sú obmedzené na veľmi skalnaté biotopy, sleziník ebenový sa prispôsobuje suchozemským podmienkam a môže sa mu dariť v záhradách.

  • Dorastá do výšky 6-18 palcov (15-45 cm) a 6 palcov na šírku (15 cm).
  • A časť do úplného tieňa ľubovník, najlepšie sa pestuje v štrkovitá , vlhké až mierne suché , dobre odvodnené pôdy . Dobre rastie v kyslých alebo zásaditých pôdach v hlinitých, skalnatých alebo piesočnatých pôdach. Musí mať vynikajúcu drenáž, pretože táto rastlina je citlivá na nadmerné zalievanie. Toleruje určité sucho a neznáša záplavy. Príležitostne zalievajte, aby sa maximalizovala jej pokryvnosť a aby bola zelená počas horúcich a suchých let.
  • Táto rastlina je skvelou voľbou do tieňa skalky , pôvodné rastlinné záhrady , lesné záhrady .
  • Žiadne vážne problémy so škodcami alebo chorobami. Dávajte pozor na slimáky a hnilobu koruny v zle odvodnených pôdach.
  • Odumreté alebo poškodené listy je možné podľa potreby odstrániť.
  • Rozmnožujte výsevom spór alebo delením v čase vegetačného pokoja.
  • Pochádza z južnej Afriky, Severnej Ameriky.

Požiadavky

Otužilosť 3 – 8
Typ rastliny Paprade
Rodina rastlín Asplenium – Paprade
Vystavenie Čiastočné slnko, tieň
Sezóna záujmu Jar (skoro, stred, neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Zima
Výška 6' – 2' (15 cm – 60 cm)
Šírenie 4' – 6' (10 cm – 15 cm)
Medzery 6' – 12' (15 cm – 30 cm)
Potreby vody Nízka, priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Nápadné, Evergreen
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Stredozápad,Illinois,Indiana,Iowa,Kansas,Michigan,Minnesota,Missouri,Nebraska,Ohio,Wisconsin,Severovýchod,Connecticut,Delaware,Maine,Massachusetts,Maryland,New Hampshire,New Jersey,New York,Pennsylvánia,ostrov Rhode,Vermont,Skalnaté hory,Colorado,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Florida,Gruzínsko,Kentucky,Louisiana,Mississippi,Severná Karolina,Južná Karolína,Tennessee,Virginia,Západná Virgínia,Juhozápad,Arizona,Nové Mexiko,Oklahoma,Texas
Tolerancia Sucho, králik, suchá pôda
Záhradné štýly Štrk a skalka,Neformálne a Chata