Baccharis pilularis (kojotí ker)

Baccharis pilularis (kojotí ker)

kojotí kefa, chaparral metla, kojotí ker, kojotí kefka, chaparral metla, Bush Baccharis


Baccharis pilularis (kojot ker), pôvodom zo západných USA, je vždyzelený ker s veľmi variabilným habitusom. Rastie v ležatej a rohožovej forme na dunách a pobrežných oblastiach s pobrežnými vetrami a soľným postrekom a vo vzpriamenej a zaoblenej forme vo vyšších nadmorských výškach vo vnútrozemí. Jeho tmavohnedé stonky sú pokryté oválnymi až zaoblenými, lesklými jasne zelenými listami. Coyote Bush je dvojdomý so samčími a samičími kvetmi na samostatných rastlinách. Od polovice leta do jesene sa v malých, hustých, koncových strapcoch vyskytuje množstvo bielych samičích kvetov a žltých samčích kvetov. Coyote Bush je mimoriadne dôležitá rastlina pre opeľovače (včely, osy, motýle) vďaka svojej bohatej produkcii peľu a nektáru a neskorému obdobiu kvitnutia. Coyote Bush je tiež skvelým biotopom voľne žijúcich živočíchov, ktorý poskytuje úkryt pre králiky a iné malé cicavce. Po kvetoch nasleduje na samičích rastlinách veľké množstvo striebristo bielych semien podobných chocholom pripomínajúcim štetce. Aby ste sa vyhli produkcii semien, možno budete chcieť zvoliť samčiu rastlinu - hoci vám budú chýbať nápadné biele plody. Atraktívny v čase, keď kvitne málo iných malých stromov a kríkov, Coyote Bush znáša teplo, sucho, vietor a chudobnú alebo suchú pôdu. Coyote Bush, známy svojou odolnosťou voči jelenej zveri a jasne zeleným listom počas celého roka, je užitočná pôdopokryvná látka nenáročná na údržbu pre slnečné brehy. Spomaľuje horenie a používa sa aj pri projektoch obnovy a ochrany proti erózii. Vzpriamená forma Coyote Bush je spoľahlivou voľbou pre živé ploty, pretože sa ľahko zakladá z priesad a riadi sa prerezávaním.

  • Dorastá do výšky 8 – 24 palcov (20 – 60 cm) a šírky 5 – 6 stôp (160 – 180 cm) alebo dorastá do výšky a šírky 4 – 8 stôp (120 – 240 cm). Samičie rastliny samy ľahko vysejú.
  • Prospieva v plné slnko v suché , piesková , stredná až hrubá , kyslé až neutrálne , dobre odvodnené pôdy . Toleruje nejaký tieň , teplo , sucho , vietor, a chudobné pôdy .
  • Vynikajúci ako a zemný kryt pre suché záhrady, brehy a svahy (stabilizácia pôdy), neformálne vždyzelené živé ploty .
  • Vo všeobecnosti bez škodcov a chorôb .
  • Tolerantné prerezávanie. Podľa potreby riediť.
  • Rozmnožujte semenami alebo odrezkami z mäkkého dreva. Nie je potrebná žiadna predúprava semien.
  • Pochádza z Kalifornie, Nového Mexika a Oregonu.

Požiadavky

Otužilosť 7 – 10
Klimatické zóny 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Typ rastliny Kríky
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Jar (skoro, stred, neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Zima
Výška 8' – 8' (20 cm – 240 cm)
Šírenie 6' – 8' (180 cm – 240 cm)
Medzery 72' – 96' (180 cm – 240 cm)
Potreby vody Nízka
Údržba Nízka
Typ pôdy Piesok
pH pôdy Kyslý, neutrálny
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Nápadné, Evergreen
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Kalifornia,Severozápad Pacifiku,Oregon,Juhozápad,Nové Mexiko
Tolerancia Jeleň, sucho, suchá pôda
Priťahuje Vtáky, Motýle
Použitie v záhrade Zemné kryty,Živé ploty a zásteny
Záhradné štýly Neformálne a Chata