Bouteloua curtipendula (Side-Oats Grama)

Bouteloua curtipendula (Side-Oats Grama)

Ovsená tráva, ovos grama, ovos grama, banderilla, banderita, navajita


Bouteloua curtipendula (Side-Oats Grama) je trsovité, teplé obdobie, trváca tráva známa svojimi klasmi podobnými ovsu, ktoré sú držané väčšinou na jednej strane jej klenutých kvitnúcich stoniek. Najprv fialové, na jeseň vyblednú do opálenej farby. Objavujú sa na začiatku až do polovice leta a neustále sa vyrábajú počas väčšiny leta. Vypínajú sa nad hustým lístím s úzkymi modrosivými listami, ktoré sa na jeseň zvyčajne sfarbujú do zlatohneda a niekedy sa vyvinú pekné odtiene oranžovej a červenej. Side-Oats Grama poskytuje vtákom potravu (milujú zrelé semená), hniezdny materiál a kryt, ako aj pastvu pre cicavce. Pevná, suchu odolná, nenáročná na starostlivosť, Side-Oats Grama je skvelou voľbou pre lúky s divokými kvetmi, prérijné obnovy a akcenty záhrad.

  • Dorastá do výšky 18-30 palcov (45-75 cm) a 18-24 palcov na šírku (45-60 cm). Voľne samový výsev v optimálnych pestovateľských podmienkach.
  • Najlepšie účinkuje v plné slnko , v priemer , suché až stredné , dobre odvodnené pôdy . Toleruje širokú škálu pôd, pokiaľ sú dobre odvodnené. Sucho a toleruje suchú pôdu !
  • Najúčinnejšie pri hromadných výsadbách alebo zoskupeniach v prérie a lúky , pôvodné rastlinné záhrady, alebo naturalizovaných oblastiach . Môže byť použitý ako a zemný kryt na suchých miestach alebo ako a záhradný akcent .
  • Žiadne vážne problémy so škodcami alebo chorobami. Side-Oats Grama priťahuje vtáky a motýle, ale je odolný voči jeleňom.
  • Koncom zimy zrežte staré lístie až k zemi.
  • Rozmnožujte delením semien alebo koreňov. Ľahko sa rozmnožuje zo semena zasiateho nestratifikovaného na jeseň alebo stratifikovaného na jar. Zasiať 1/4 hlboko. Rastliny môžu byť rozdelené počas vegetačného pokoja na jar alebo na jeseň.
  • Pochádza zo Severnej a Južnej Ameriky, od Ontária po Kaliforniu a na juh po Argentínu.

Požiadavky

Otužilosť 4 – 9
Klimatické zóny 1, 1A, 1B, 2, 2A, 2B, 3, 3A, 3B, 7, 8, 9, 10, 11, 14, 18, 19, 20, 21
Typ rastliny Okrasné trávy
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu jar (neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Výška 1' – 3' (30 cm – 90 cm)
Šírenie 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Medzery 36' – 48' (90 cm – 120 cm)
Potreby vody Nízka
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Sušené aranžmány, rezané kvety, nápadné
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Kalifornia,Stredozápad,Illinois,Indiana,Iowa,Kansas,Michigan,Minnesota,Missouri,Nebraska,Severná Dakota,Ohio,Južná Dakota,Wisconsin,Severovýchod,Connecticut,Maine,Maryland,New Jersey,New York,Pennsylvánia,Severozápad Pacifiku,Idaho,Oregon,Washington,Skalnaté hory,Colorado,Montana,Utah,Wyoming,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Florida,Gruzínsko,Kentucky,Louisiana,Mississippi,Južná Karolína,Tennessee,Virginia,Západná Virgínia,Juhozápad,Nevada,Arizona,Nové Mexiko,Oklahoma,Texas
Tolerancia Jeleň, sucho, suchá pôda, skalnatá pôda
Priťahuje Vtáky, Motýle
Použitie v záhrade Postele a okraje,Zemné kryty
Záhradné štýly Štrk a skalka,Stredomorská záhrada,Préria a lúka