Červeno kvitnúce ríbezle

Červeno kvitnúce ríbezle

Ríbezľa červenokvetá, Ríbezľa krvavá, Ríbezľa ružová, Ríbezľa červenokvetá, Ribes glutinosum, Coreosma sanguinea, Calobotrya sanguinea


Ribes sanguineum (Ribes sanguineum) je stredne veľký, košatý opadavý ker známy svojimi bohatými nápadnými kvetmi a jesennými plodmi. Na začiatku až v polovici jari sa po dĺžke stoniek vyskytujú ovisnuté zhluky 10-30 malých, ružových až tmavočervených kvetov. Doslova udusia ker a vytvoria skvelú kvetinovú expozíciu. Po nich nasledujú malé modročierne bobule pokryté tenkým bielym voskovým povlakom, v každom je asi 20 semien. Hoci sú bobule veľmi kyslé, sú vhodné na džem, želé, koláč, džús alebo sirup. Atraktívne lístie zaoblených, 3-5 laločnatých, tmavozelených listov sa na jeseň mení na odtiene žltej a červenej. Listy pri rozdrvení uvoľňujú silnú živicovú vôňu. Tenká oranžová alebo červená kôra sa zmení na sivohnedú a odlupuje sa zo starších stoniek. Červená kvitnúca ríbezľa, pôvodom zo západného pobrežia Severnej Ameriky, sa bežne vyskytuje v otvorených lesoch, lesných priepastiach, suchých skalnatých svahoch a narušených miestach od hladiny mora až do výšky 6 000 stôp. Je atraktívna ako krajinný exemplár alebo neformálny živý plot. Je tiež užitočný pri obnove výsadieb a je ideálny pre záhrady s voľne žijúcimi živočíchmi. Červená kvitnúca ríbezľa poskytuje skorý jarný nektár pre kolibríky a motýle, potravu pre mnohé druhy molí a motýľov a hniezdiská alebo kryty pre spevavce a drobné cicavce. Plody konzumuje množstvo vtákov a malých cicavcov.

  • Dorastá do výšky 5-12 stôp a šírky (150-360 cm). Červeno kvitnúce ríbezle sa pomaly šíria semenami, klíčením koreňov a vrstvením.
  • A plné slnko až polotieň milenec, táto rastlina je ľahko pestovať v stredne úrodná , suché až vlhké , dobre odvodnené pôdy . Táto rastlina bude rásť na plnom slnku v chladnejších klimatických podmienkach, ale ocení popoludňajší tieň vo veľmi horúcom prostredí.
  • Počas prvej a možno aj druhej sezóny zaistite doplnkovú vodu, ale medzi zavlažovaním nechajte pôdu vyschnúť 7-10 cm a neposkytujte vodu od polovice do konca leta, keď listy prirodzene začnú padať. Odolný voči suchu po založení.
  • Ideálne pre neformálne živé ploty alebo zásteny , a záhrady pre voľne žijúce zvieratá .
  • Červeno kvitnúce ríbezle sú pomerne odolné voči väčšine hmyzích a chorobných škodcov tohto rodu vrátane vošiek a ovocných mušiek. Dávajte pozor na vijačku ríbezľovú a hubu dubových koreňov. Odolný voči jeleňom .
  • Ostrihajte ihneď po odkvitnutí, aby ste podporili bujný rast vhodný pre budúce kvitnutie.
  • Rozmnožujte semenami, odrezkami alebo vrstvením.
  • Pochádza z Britskej Kolumbie, Kalifornie, Idaha, Oregonu a Washingtonu.

Požiadavky

Otužilosť 6 – 8
Tepelné zóny 6 – 8
Klimatické zóny 4, 5, 6, 7, 8, 9, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, A3
Typ rastliny Kríky
Rodina rastlín Ribes - Ríbezle
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu jar (skoro, stred)
jeseň
Výška 5' – 12' (150 cm – 3,6 m)
Šírenie 5' – 12' (150 cm – 3,6 m)
Medzery 60' – 144' (150 cm – 360 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Nápadné, ovocie a bobule
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Kalifornia,Severozápad Pacifiku,Idaho,Oregon,Washington
Tolerancia Jeleň, sucho
Priťahuje Vtáky, Motýle, Kolibríky
Použitie v záhrade Živé ploty a zásteny,Dažďové záhrady
Záhradné štýly Neformálne a Chata

Vodítka s rebrami - ríbezle