Clematis ligusticifolia (plamienok biely západný)

Clematis ligusticifolia (plamienok biely západný)

Západný biely plamienok, panenský altánok, vinič paprikový, yerba de koza


Clematis ligusticifolia (plamienok biely západný) je robustná, drevitá alebo polodrevitá, opadavá popínavá rastlina s nápadnými zhlukmi voňavých, krémovo bielych kvetov, širokých 2,5 cm, od polovice jari do konca leta (v závislosti od geografickej polohy). umiestnenie). Kvety sú také bohaté, že takmer pokrývajú lístie perovito zložených listov zdobených 5-7 lístkami. Aj po odkvitnutí zostáva tento vinič príťažlivý vďaka chocholovitým semenám, ktoré zanechávajú okoloidúce samičie kvety, čím poskytuje zimný záujem. Široko prispôsobivý, húževnatý, sucho tolerantný a voči chorobám, Western White Clematis môže byť trénovaný na mriežke alebo môže liezť na strom. Poskytuje tiež vynikajúcu stabilizáciu brehov potokov a je užitočný pri kontrole erózie a výsadbe svahov. Západný biely Clematis priťahuje vtáky, kolibríky a motýle. Malé vtáky a hlodavce používajú baldachýn na krytie. Kvety opeľujú včely a iný hmyz. Domorodí Američania používali koreň ako stimulant koní. Rastlinu žuli aj na liečenie prechladnutia a bolesti hrdla.

  • Dorastá do dĺžky 3-30 stôp (1-9 m). Plamienok západný je dlhoveký a šíri sa predovšetkým semenami vo voľnej prírode, ale aj vegetatívnym spôsobom (vrstvením).
  • Prospieva v hlboký , vlhký , dobre odvodnené pôdy , v plné slnko alebo čiastočný tieň . V ideálnom prípade Clematis uprednostňuje mať „hlavy na slnku a nohy v tieni“. Vo veľmi suchých a horúcich oblastiach poskytnite popoludňajší tieň a mulč, aby korene zostali chladné. Po založení odolná voči suchu.
  • Tento Clematis patrí medzi tretia skupina Clematis - skupina zahŕňajúca plamienok, ktorý kvitne koncom leta na raste vytvorenom v tomto období. Mali by byť prerezané koncom zimy alebo skoro na jar a vyžadujú si „tvrdé prerezávanie“: jednoducho odrežte stonky na pár silných púčikov asi 1 stopu. (30 cm) nad úrovňou zeme pred začiatkom rastu skoro na jar. Zrežte ihneď po odkvitnutí tam, kde samy vysievajú sadenice problémom.
  • Žiadne vážne problémy so škodcami alebo chorobami. Prehliadané jeleňmi.
  • Rozmnožovanie semenami, odrezkami z mäkkého dreva alebo tvrdého dreva.
  • Pochádza zo Severnej Ameriky a je rozšírený na západe Spojených štátov.
  • Všetky časti tejto rastliny sú jedovaté. Silná bolesť v ústach pri požití, podráždenie kože pri dotyku alebo vdýchnutí.
  • Toxický pre psov, toxický pre mačky, toxický pre kone.

Ako horolezci, Clematis sú neprekonateľné svojou dlhou kvitnúcou prítomnosťou, bohatou rozmanitosťou tvarov kvetov, širokou škálou farieb a toleranciou z hľadiska expozície a klímy. Niet divu, že sú také populárne! Od objímačov stromov až po odrody v nádobách, pre každú záhradu existuje Clematis a kvety na takmer každý mesiac v roku! Členovia čeľade Ranunculaceae, zahŕňajú viac ako 300 druhov a stovky hybridov. Rok čo rok vytvárajú očarujúcu farebnú šou v záhrade, či už cvičené výlučne na stenách, altánkoch alebo mrežách, alebo pestované v spojení s inými horolezcami. Sú rozdelené do 3 skupín, ktoré určujú, ako sa majú strihať. Pravidelný rez plamienok je dôležitý, pretože podporuje silný rast a kvitnutie, ako aj harmonickú rastlinu. Ak sa plamienok nestrihá, môže sa zmeniť na množstvo zamotaných stoniek s holou základňou a kvetmi vysoko nad úrovňou očí.


Požiadavky

Otužilosť 5 – 7
Klimatické zóny 1, 1A, 1B, 2, 2A, 2B, 3, 3A, 3B, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Typ rastliny Horolezci
Rodina rastlín Clematis
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Jar (stredná, neskorá)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Výška 3' – 30' (90 cm – 9 m)
Šírenie 2' – 6' (60 cm – 180 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, Hlina, Piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený
Charakteristika Voňavé, nápadné
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Kalifornia,Stredozápad,Kansas,Nebraska,Severná Dakota,Južná Dakota,Severovýchod,Pennsylvánia,Severozápad Pacifiku,Idaho,Oregon,Washington,Skalnaté hory,Colorado,Montana,Utah,Wyoming,Juhozápad,Nevada,Arizona,Nové Mexiko,Oklahoma
Tolerancia Sucho
Priťahuje Motýle, kolibríky
Použitie v záhrade Altánky, pergoly, mreže,Steny a ploty
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Préria a lúka