Clematis 'Luther Burbank' (plamienok neskorý veľkokvetý)

Clematis 'Luther Burbank' (plamienok neskorý veľkokvetý)

Clematis veľkokvetý „Luther Burbank“


Clematis 'Luther Burbank', známy svojou čírou hojnosťou kvetov, je silný opadavý popínavý, ktorý vytvára množstvo veľkých, fialovo-fialových, otvorených hviezdicových kvetov s priemerom 15-20 cm. od leta do jesene. Atraktívne kvety sú obdarené 6 zaoblenými sepalmi s vlnitými hranami, ktoré sa na základni takmer prekrývajú, ale pri rozširovaní sa oddeľujú a zvlňujú smerom nadol. Tvoria nádherný kontrast k výraznému trsu bledožltých tyčiniek. Ako kvety dozrievajú, blednú smerom k modrej a na stredných rebrách sa objavuje bledá stopa. Tento plamienok má pekné listy sviežich zelených listov, často pretiahnutého tvaru srdca. Kompaktná, je veľmi odolná, ale dobre rastie aj v horúcom podnebí. Vynikajúca voľba na preliezanie cez malé stromy alebo zakrytie mreží, altánkov, pergol a stien.

  • Tento plamienok sa jednoducho pestuje a pestuje vlhký , dobre odvodnené pôdy , v plné slnko alebo čiastočný tieň . V ideálnom prípade Clematis uprednostňuje mať „hlavy na slnku a nohy v tieni“. Korene udržujte v chlade a tieni inými rastlinami alebo pridajte vrstvu kamienkov alebo plochých kameňov na základňu.
  • Tento plamienok môže rýchlo dorásť až do dĺžky 8-13 stôp (240-390 cm).
  • Deadhead po prvej vlne kvetov na podporu nových kvetov.
  • Tento Clematis patrí medzi tretia skupina Clematis - skupina zahŕňajúca plamienok, ktorý kvitne koncom leta na raste vytvorenom v tomto období. Mali by byť prerezané koncom zimy alebo skoro na jar a vyžadujú si „tvrdé prerezávanie“: jednoducho odrežte stonky na pár silných púčikov asi 1 stopu. (30 cm) nad úrovňou zeme pred začiatkom rastu skoro na jar.
  • Toxický pre psov, toxický pre mačky, toxický pre kone.

Ako horolezci, Clematis sú neprekonateľné svojou dlhou kvitnúcou prítomnosťou, bohatou rozmanitosťou tvarov kvetov, širokou škálou farieb a toleranciou z hľadiska expozície a klímy. Niet divu, že sú také populárne! Od objímačov stromov až po odrody v nádobách, pre každú záhradu existuje Clematis a kvety na takmer každý mesiac v roku! Členovia čeľade Ranunculaceae, zahŕňajú viac ako 300 druhov a stovky hybridov. Rok čo rok vytvárajú očarujúcu farebnú šou v záhrade, či už cvičené výlučne na stenách, altánkoch alebo mrežách, alebo pestované v spojení s inými horolezcami. Sú rozdelené do 3 skupín, ktoré určujú, ako sa majú strihať. Pravidelný rez plamienok je dôležitý, pretože podporuje silný rast a kvitnutie, ako aj harmonickú rastlinu. Ak sa plamienok nestrihá, môže sa zmeniť na množstvo zamotaných stoniek s holou základňou a kvetmi vysoko nad úrovňou očí.


Požiadavky

Otužilosť 4 – 11
Tepelné zóny 1 – 9
Klimatické zóny 2A, 2B, 3A, 3B, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, A2, A3
Typ rastliny Horolezci
Rodina rastlín Clematis
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Leto (stred, neskoro)
jeseň
Výška 8' – 13' (240 cm – 3,9 m)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený
Charakteristika Okázalý
Tolerancia Jeleň, králik
Priťahuje Motýle, kolibríky
Použitie v záhrade Altánky, pergoly, mreže,Postele a okraje,Hranice na strane steny
Záhradné štýly Mesto a nádvorie,Neformálne a Chata,Tradičná záhrada