Cleome lutea (včela žltá)

Cleome lutea (včela žltá)

žltý pavúk, žltý pavúk, žltá včela, žltá kapary, zlatá kapary, včelí kvet, nevadaská včela, peritoma lutea


Cleome lutea (včela žltá) je rýchlo rastúca jednoročná rastlina pýšiaca sa okázalými koncovými strapcami, až 40 cm, husto posiatymi žltými kvetmi s dlhými žltými tyčinkami, ktoré vyžarujú z každého kvetu a vyčnievajú von. Kvety plné nektáru priťahujú rozmanitú škálu opeľovačov vrátane pôvodných včiel, ôs a motýľov. Kvitnúce počas primerane dlhého obdobia, od konca jari do konca leta, v závislosti od polohy a nadmorskej výšky, kvety vyrastajú na vzpriamených stonkách, ktoré sú jednoduché alebo s niekoľkými vetvami vyvíjajúcimi sa z horných pazúch listov. Lemované sú striedavými, široko rozmiestnenými, dlaňovito zloženými listami. Kvety ustupujú špicatým semenným strukom dlhým až 4 cm, ktoré visia na krátkych stopkách. Kvety a struky semien sa môžu objaviť na stonke súčasne, čo pridáva na šarme a zaujímavosti rastliny. Žltá včela, známa svojimi atraktívnymi a dlhotrvajúcimi kvetmi a jasnou farbou, nízkou potrebou vody, odolnosťou voči suchu, môže byť vysadená v slnečných záhradách so stredne štruktúrovanou pôdou. Odporúča sa pre záhrady s divokými kvetmi a opeľovacie záhrady, pretože poskytuje zdroje pre mnoho pôvodných včiel a iného hmyzu počas dlhého obdobia kvitnutia. Je tiež cenný na použitie pri naturalizačných a skrášľovacích projektoch. Dajte mu dostatok priestoru na šírenie.

  • Dorastá do výšky 1-5 stôp (30-150 cm). Rýchlo sa šíri zo semien a môže vytvoriť veľké kolónie.
  • Najlepšie účinkuje v plné slnko v stredne textúrované , suché až vlhké , dobre odvodnené pôdy . Po založení odolná voči suchu.
  • Žltá včela je ideálnym doplnkom chatové záhrady , opeľovacie záhrady , poľné kvetinové záhrady , a naturalizovaných oblastiach .
  • Rozmnožujte semenami. Na klíčenie semien je potrebná studená stratifikácia alebo jarovizácia.
  • Vo všeobecnosti bez škodcov alebo chorôb. Dávajte pozor na múčnatku, chrobáky zo západnej kapusty.
  • Okamžite odstráňte struky semien, ak si neželáte samovysev.
  • Pochádza zo západnej Severnej Ameriky, Baja California, Mexiko.

Požiadavky

Otužilosť 3 – 8
Typ rastliny Letničky
Rodina rastlín Cleome - Pavúčie kvety
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu jar (neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
Výška 1' – 5' (30 cm – 150 cm)
Potreby vody Nízka, priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Okázalý
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Kalifornia,Stredozápad,Nebraska,Severozápad Pacifiku,Idaho,Oregon,Washington,Skalnaté hory,Colorado,Montana,Utah,Wyoming,Juhozápad,Nevada,Arizona,Nové Mexiko
Tolerancia Sucho
Priťahuje Motýle
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Préria a lúka