Cleome serrulata (včela skalnatá hora)

Cleome serrulata (včela skalnatá hora)

Rocky Mountain Beeplant, Skunkweed, Waa


Cleome serrulata (Beeplant Rocky Mountain), pochádzajúca zo západných a prérijných oblastí Severnej Ameriky, je rýchlo rastúca jednoročná rastlina, ktorá sa môže pochváliť nápadnými predĺženými strapcami ružových kvetov s dlhými purpurovými tyčinkami, ktoré vyžarujú z každého kvetu a vyčnievajú von. Kvety naplnené nektárom priťahujú rozmanitú škálu opeľovačov vrátane včiel, motýľov a kolibríkov. Väčšinou sa im vyhýbajú hospodárske zvieratá. Kvitnúce počas primerane dlhého obdobia, od konca jari do jesene, v závislosti od polohy a nadmorskej výšky, kvety vyrastajú na rozvetvených stonkách lemovaných dlaňovito zloženými listami. Ustupujú štíhlym tobolkám semien dlhým až 10 cm, ktoré visia na predĺžených stopkách. Kvety a struky semien sa môžu objaviť na stonke súčasne, čo pridáva na šarme a zaujímavosti rastliny. Rocky Mountain Beeplant je pohľad, ktorý treba vidieť pri hromadnom pestovaní v jej prirodzenom prostredí. Tiež dodáva farbu a rozmer formálne upraveným záhradám. Cleome serrulata je dôležitou kultúrnou rastlinou pre mnohé juhozápadné indiánske kmene. Mladé výhonky a listy sú dobrým zdrojom vitamínu A a vápnika. Navahovia stále používajú rastlinu ako zdroj zeleno-žltého farbiva pre svoje krásne vlnené koberce a prikrývky. Mnoho kmeňov pueblo používa koncentrovanú formu farbiva, ktorá sa vyrába varením rastliny na hustú čiernu živicu, na maľovanie vzorov na keramiku alebo na zdobenie svojich košíkov.

  • Dorastá do výšky 2-5 stôp (60-150 cm) a do šírky 12-18 palcov (30-45 cm). S radosťou sa samosemení a zanechá za sebou tisíce semien, ktoré snáď vyklíčia nasledujúcu jar a leto.
  • Najlepšie účinkuje v plné slnko alebo svetlý odtieň v priemer , suchá až stredná vlhkosť , dobre odvodnené pôdy . Odolný voči suchu po založení.
  • Rocky Mountain Beeplant je ideálnym doplnkom k chatové záhrady , motýlie záhrady, a naturalizovaných oblastiach .
  • Môže sa pestovať zo semien na jar alebo na jeseň.
  • Vo všeobecnosti bez škodcov alebo chorôb
  • Pomerne nenáročná údržba, pridajte túto očarujúcu a pôvabnú rastlinu do krajiny a odmenou vám bude množstvo šťastných motýľov, kolibríkov a vtákov. Semená si vychutnávajú holubice a iné malé vtáky.
  • Okamžite odstráňte struky semien, ak si neželáte samovysev.
  • Pochádza zo Severnej Ameriky.

Požiadavky

Otužilosť 2 – 10
Typ rastliny Letničky
Rodina rastlín Cleome - Pavúčie kvety
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu jar (neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Výška 2' – 5' (60 cm – 150 cm)
Šírenie 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Medzery 18' – 24' (45 cm – 60 cm)
Potreby vody Nízka, priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Okázalý
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Kalifornia,Stredozápad,Illinois,Indiana,Iowa,Kansas,Michigan,Minnesota,Missouri,Nebraska,Severná Dakota,Ohio,Južná Dakota,Wisconsin,Severovýchod,Connecticut,Maine,Massachusetts,New York,Severozápad Pacifiku,Idaho,Oregon,Washington,Skalnaté hory,Colorado,Montana,Utah,Wyoming,Juhozápad,Nevada,Arizona,Nové Mexiko,Oklahoma,Texas
Tolerancia Sucho
Priťahuje Vtáky, kolibríky
Použitie v záhrade Banky a svahy,Postele a okraje
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Préria a lúka