Coreopsis palmata (tuhé kliešte)

Coreopsis palmata (tuhé kliešte)

Tuhé kliešťové semienko, stuhnuté koreopsis, prstové koreopsie


Coreopsis palmata (Tuhé kliešťové semienko), ktoré sa rozprestiera do veľkolepých množstiev žltých kvetov, je vzpriamená bylinná trvalka, ktorá sa môže pochváliť množstvom bledožltých kvetov podobných sedmokráske s priemerom 5 cm, ozdobených plochými žltými stredovými kotúčmi. Každý dlhotrvajúci kvet, ktorý kvitne od neskorej jari do leta, obsahuje 8 žltých lúčov, väčšinou bez zubov. Sú nesené jednotlivo na tuhých, vzpriamených stonkách pokrytých tenkými listami rozdelenými do 3 dlhých úzkych lalokov. Listy a stonky sa na jeseň sfarbujú do okázalo červenej farby. Kvety bohaté na nektár priťahujú množstvo opeľovačov a jeho jesenné a zimné semená požierajú spevavé vtáky. Tento rodák zo Spojených štátov, ktorý je odolný voči teplu, vlhkosti a suchu, je spoľahlivým umelcom. Ideálne pre kvetinové záhrady, prérie a lúky. Pekné aj vo váze!

  • Dorastá do výšky 18-30 palcov (45-75 cm) a 12-18 palcov na šírku (30-45 cm). Šíri sa podzemkami a samovýsevom a vytvára veľké kolónie.
  • Najlepšie účinkuje v plné slnko v suchá až stredná vlhkosť , dobre odvodnené pôdy . Darí sa mu v chudobných, piesočnatých alebo skalnatých pôdach.
  • Vítaný prírastok do poľné kvetinové záhrady , chatové záhrady alebo prérie a lúky .
  • Ľahko sa pestuje , pomerne bez škodcov a chorôb , tento Coreopsis je obľúbený motýle ale je jeleňmi ignorovaná . Dávajte pozor na múčnatku.
  • Rastliny môžu byť v lete tvrdo rezané, ak sa lístie rozrastie alebo sa stane neudržiavaným.
  • Okamžité odumretie odkvitnutých kvetov môže podporiť ďalšie kvitnutie a zabrániť akémukoľvek nechcenému samovysevu. Obmedzte šírenie tuhej coreopsis tým, že ju budete držať na ľahkých, chudobných pôdach.
  • Ľahko sa rozmnožuje delením na jeseň alebo na jar. Môžu sa odoberať aj odrezky z podzemkov. Nestratifikované osivo zasejte na jeseň alebo stratifikované osivo na jar.
  • Pochádza z centrálnej časti Spojených štátov, z Indiany na severozápad po Minnesotu a Južnú Dakotu, na juh po Missouri a Oklahomu.

Požiadavky

Otužilosť 3 – 8
Typ rastliny Trvalky
Rodina rastlín Coreopsis
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu jar (neskoro)
Leto (skoro, stred)
Výška 1' – 3' (30 cm – 90 cm)
Šírenie 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Medzery 18' (45 cm)
Potreby vody Nízka, priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Rezané kvety, nápadné
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Stredozápad,Illinois,Indiana,Iowa,Kansas,Michigan,Minnesota,Missouri,Nebraska,Južná Dakota,Wisconsin,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Louisiana,Juhozápad,Oklahoma
Tolerancia Jeleň, sucho, suchá pôda, skalnatá pôda
Priťahuje Vtáky, Motýle
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Préria a lúka