Cornus alba Baton Rouge (drieň tatarský)

Cornus alba Baton Rouge (drieň tatarský)

drieň tatársky Baton Rouge, drieň červenolistý Baton Rouge, drieň biely Baton Rouge, drieň sibírsky Baton Rouge, Cornus alba 'Minbat'


Kompaktný a huňatý Cornus alba Baton Rouge (svíb tatarský) je cikavý, opadavý ker tvoriaci húštinu červených stoniek, ktoré sa v zime menia na jasne karmínové. Často sú početné, krásne vyžarujú zo základne kríka. Zhluky drobných krémovobielych kvetov s plochým vrcholom sa objavujú koncom jari a niekedy sporadicky kvitnú v lete. Hoci nie sú obzvlášť nápadné, priťahujú motýle a opeľovače a v lete ustupujú zhlukom modrobielych bobúľ, ktoré nenásytne požierajú vtáky. Letné lístie pozostáva z vajcovitých, stredne až tmavozelených listov, ktoré sa na jeseň sfarbujú do žiarivo červenofialových. Tento tatarský drieň, ocenený svojou úžasnou jesennou farbou, atraktívnymi bobuľami a živými červenými stonkami, je veľkolepým doplnkom v záhrade počas väčšiny ročných období. Uvádza sa, že Baton Rouge je v porovnaní s inými odrodami odolnejší voči rakovine a neskorej škvrnitosti listov.

  • Dorastá do výšky a šírky 4-5 stôp (120-150 cm).
  • Najlepšie účinkuje v plné slnko do čiastočný tieň , v organicky bohaté , stredná vlhkosť , dobre odvodnené pôdy . Nie je náročný na pôdy, ak sú udržiavané rovnomerne vlhké a dobre odvodnené. Toleruje mnoho podmienok, vrátane vlhké pôdy , suché pôdy , chudobné pôdy .
  • Vyzerá veľkolepo, keď je zložený, aby zdôraznil a zdôraznil červenú farbu stonky v chladnom období. Skvelá voľba pre hranice kríkov , ako neformálne živý plot alebo zástenu , pre základové výsadby , brehy a svahy (kontrola erózie), alebo vysadené v naturalistické výsadby kde sa môže voľne šíriť a vytvárať húštiny.
  • Keď je ker stresovaný, je náchylný na choroby, vrátane antraknózy drieňovej, múčnatke, škvrnitosti listov, rakovine, hnilobe koreňov a plesni na listoch a vetvičkách. Je náchylnejší na choroby v horúcom letnom podnebí (južne od zóny 7 USDA). Odolné voči jeleňom a králikom .
  • Aj keď prerezávanie nie je potrebné, treba poznamenať, že najlepšia zimná farba stonky sa objaví na novom raste. Pre čo najlepšie zobrazenie odrežte stonky v rovine so zemou každé 2-3 roky skoro na jar, keď začnú púčiky listov napučiavať. Tento radikálny rez však znamená, že na niekoľko týždňov budete mať v záhrade holé miesto a budú vám chýbať krémovo biele kvety alebo atraktívne bobule, pretože sa tvoria až v druhom roku rastu. Alternatívne, ak sa silné prerezávanie zdá byť obtiažne, každý rok na začiatku jari by sa mohla orezať štvrtina alebo jedna tretina najstarších stoniek, aby sa stimuloval rast nových stoniek.
  • Rozmnožujte odrezkami z tvrdého dreva. Okamžite odstráňte koreňové výhonky, ak je koloniálne šírenie nežiaduce
  • Cornus alba je druh drieňovitého dreva pochádzajúceho z východnej a strednej Ázie. Vo veľkej miere sa pestuje ako okrasná rastlina, ktorej dostupné kultivary boli vybrané pre ich zimné žiarivé farby.

Požiadavky

Otužilosť 3 – 7
Tepelné zóny 1 – 8
Klimatické zóny 1A, 1B, 2A, 2B, 3A, 3B, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, A2, A3
Typ rastliny Kríky
Rodina rastlín Cornus – drieňovité
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu jar (neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Zima
Výška 4' – 5' (120 cm – 150 cm)
Šírenie 4' – 5' (120 cm – 150 cm)
Medzery 48' – 60' (120 cm – 150 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, Hlina, Piesok
pH pôdy Kyslý, neutrálny
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Nápadné, ovocie a bobule
Tolerancia Jeleň, králik, suchá pôda, mokrá pôda
Priťahuje Vtáky, Motýle
Použitie v záhrade Banky a svahy,Postele a okraje,Živé ploty a zásteny
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Tradičná záhrada