Crataegus douglasii (čierny hloh)

Crataegus douglasii (čierny hloh)

Hloh čierny, Hloh riečny, Trnovník západný, Crataegus columbiana, Crataegus douglasii var. douglasii


Crataegus douglasii (Hloh čierny) je veľký ker alebo malý opadavý strom s dlhým kmeňom a kompaktnou, okrúhlou korunou zo statných, rozložitých konárov vyzbrojených 2,5 cm dlhými tŕňmi. Sú odeté lesklými, kožovitými, oválnymi, zubatými listami, dlhými 3-5 palcov (7-12 cm). Koncom jari až začiatkom leta hojnosť nepríjemne voňajúcich bielych kvetov držaných v strapcoch (korymboch) poskytuje veľkolepú jarnú kvetinovú ukážku. Kvety priťahujú motýle, mory a iné opeľovače. Po nich nasledujú jedlé, sýtočervené plody, ktoré koncom leta dozrievajú do čiernej. Bobule môžu pretrvávať na strome a zostať atraktívne po dlhú dobu. Lístie sa môže na jeseň sfarbiť do atraktívnych odtieňov červenej, oranžovej a žltej, kým opadne na zem. Čierny hloh je pekná okrasná rastlina so svojimi nápadnými bielymi kvetmi, lesklými listami a lesklými čiernymi plodmi. Odoláva ohňu, je vynikajúcim stabilizátorom pôdy a brehov potoka. Jeho krovitá forma rastu z neho robí žiadaný druh na živé ploty a bariéry.

  • Dorastá do výšky a šírky 10-25 stôp (3-8 m). Vyklíči a saje a vytvorí malé, husté, nepreniknuteľné húštiny.
  • A plné slnko milenec, tento strom je ľahko pestovať v vlhké až mokré pôdy . Toleruje čiastočný tieň, ale najlepšia produkcia ovocia sa vyskytuje na plnom slnku.
  • Perfektný ako vzorový strom na trávniky alebo ulice, pôvodné rastlinné záhrady alebo na kontrolu erózie.
  • Vyžaduje len minimálny rez koncom zimy alebo skoro na jar, aby sa odstránil poškodený, chorý alebo nesprávne umiestnený rast.
  • Dávajte pozor na hrdzu cédrovo-hlohovú, hrdzu cédrovú, spálu, plesňové škvrny na listoch, múčnatku, rakovinu, chrastavitosť jabĺk, vrtáky, húsenice, medovky, listonohy a šupiny.
  • Rozmnožujte semenami. 6-8 týždňov vlhkého chladenia zlepšuje klíčivosť uskladneného semena. Môže byť tiež potrebná skarifikácia.
  • Pochádza zo západu Severnej Ameriky.

Požiadavky

Otužilosť 3 – 9
Klimatické zóny 1, 2, 4, 5, 6, 7, 10, 14, 15, 16, 17, 18
Typ rastliny Stromy
Rodina rastlín Crataegus – hloh
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu jar (neskoro)
leto (skoro)
jeseň
Zima
Výška 10' - 25' (3 m - 7,5 m)
Šírenie 10' - 25' (3 m - 7,5 m)
Potreby vody Priemerný, vysoký
Údržba Priemerná
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, zadržiava vlhkosť
Charakteristika Voňavé, nápadné, ovocie a bobule
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Aljaška,Kalifornia,Stredozápad,Michigan,Minnesota,Severná Dakota,Južná Dakota,Wisconsin,Severozápad Pacifiku,Idaho,Oregon,Washington,Skalnaté hory,Montana,Utah,Wyoming,Juhozápad,Nevada
Tolerancia Sucho
Priťahuje Vtáky, Motýle
Použitie v záhrade Živé ploty a zásteny
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Préria a lúka

Sprievodcovia s Crataegus - Hloh