Dámsky pór

Dámsky pór

Dámsky pór, prikyvujúca divoká cibuľa


Allium cernuum (Allium cernuum), pôvodom zo Severnej Ameriky, je krásna, bezstarostná, cibuľovitá, bylinná trvalka s voľnými, kývajúcimi krúžkami drobných zvončekových, ružových až fialových alebo dokonca bielych kvetov. Vzpriamené, každá stonka produkuje až 30 kvetov! Tieto kvety sú pekne doplnené úzkymi listami v tvare pásika, ktoré zostávajú atraktívne počas primerane dlhého obdobia, kým koncom leta neodumrú. Toto krásne Allium, ktoré kvitne od konca jari do polovice leta, vyžaruje cibuľovú vôňu, keď je narezané alebo potlačené.

  • Rastie v trsoch až do výšky 12-18 palcov (30-45 cm) a 3-5 palcov na šírku (7-12 cm), táto kráska sa ľahko naturalizuje a bude sa vracať rok čo rok!
  • Ľahko sa pestuje v priemer , suchá až stredná vlhkosť , dobre odvodnené pôdy v plné slnko alebo čiastočný tieň . Ľahký popoludňajší tieň sa oceňuje v horúcom letnom podnebí a piesočnaté pôdy sú vítané!
  • Priťahuje motýle , ale jeleň nevšímaj si to!
  • Ohromujúce postele , hranice , skalky , chatové záhrady, alebo mestské záhrady . Pre najlepší vizuálny dojem, pestovať v skupinách (najmenej 10 až 15 žiaroviek).
  • Vysádzať na jar (semená) alebo na jeseň (cibuľky).
  • Mrtvé kvety pred nastavením semena na kontrolu akéhokoľvek nežiaduceho šírenia.
  • Množte osivo zasiate do nádob v chladnom ráme, keď je zrelé alebo na jar, alebo odstráňte odnože na jeseň.
  • Pochádza zo Severnej Ameriky, od New Yorku po Michigan a Britskú Kolumbiu a na juh v horách a chladnejších oblastiach od Arizony a Severnej Georgie. Vyskytuje sa na skalnatých pôdach na mýtinách, okrajoch útesov, otvorených lesoch, suchých lúkach a prériách.

Existuje mnoho stoviek druhov Allium, ale len zopár z nich sa preslávilo ako záhradné rastliny. Okrasné cibule sa vyznačujú veľkou rozmanitosťou vo farbe, kvetenstve a výške kvitnutia. Mnohé druhy kvitnú začiatkom leta – tesne po období jarného kvitnutia a tesne pred bujným úplným rozkvetom leta. V bordúre je možné použiť všetky druhy. Niektoré malé druhy sú ideálne pre skalku a niektoré sa hodia na naturalizáciu.

Zistite, ako zasadiť a starať sa o svoje jarné kvetinové cibuľky

Na dosiahnutie optimálnych výsledkov kvitnutia je dôležité zasadiť cibuľky v správnom čase.Čítaj viac


Požiadavky

Otužilosť 3 – 9
Tepelné zóny 5 – 9
Typ rastliny Žiarovky
Rodina rastlín Cesnak
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Leto (skoro, stred)
Výška 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Šírenie 3' – 5' (7 cm – 12 cm)
Medzery 10' (25 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Rezané kvety, voňavé
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Stredozápad,Illinois,Indiana,Iowa,Michigan,Minnesota,Missouri,Nebraska,Ohio,Južná Dakota,Wisconsin,Severovýchod,Maryland,New Jersey,New York,Pennsylvánia,Severozápad Pacifiku,Oregon,Washington,Skalnaté hory,Colorado,Montana,Utah,Wyoming,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Gruzínsko,Kentucky,Mississippi,Severná Karolina,Južná Karolína,Tennessee,Virginia,Západná Virgínia,Juhozápad,Arizona,Nové Mexiko,Texas
Tolerancia Jeleň, sucho, suchá pôda, skalnatá pôda
Priťahuje Motýle
Použitie v záhrade Postele a okraje,Podsadba ruží a kríkov
Záhradné štýly Mesto a nádvorie,Štrk a skalka,Neformálne a Chata,Stredomorská záhrada