Dávidova Lily

Dávidova Lily

Dávidova ľalia, Lilium biondii, Lilium cavaleriei, Lilium davidii f. macranthum, Lilium davidii var. macranthum, Lilium davidii var. schootii, Lilium davidii var. unicolor, Lilium sutchuenense, Lilium thayerae, Lilium willmottiae var. unicolor, Skupina druhov a kultivarov druhov


Veľmi mrazuvzdorná Lilium davidii (Dávidova ľalia) je vzpriamená cibuľová trváca ľalia s nerozvetvenou stonkou nesúcou roztrúsené čiarkovité listy. Od polovice do konca leta sú nápadné visiace až kývajúce kvety, 2 palce dlhé (6 cm), vo farbe od červenej po červeno-oranžovú, voľne usporiadané do nápadného strapca. Nádherné kvety pripomínajúce tureckú čiapku s kališnými lístkami a okvetnými lístkami, ktoré sú zdobené množstvom červenkastých až gaštanových škvŕn. Šesť namáhaných tyčiniek pridáva ďalšiu príťažlivosť. Plodné kvety produkujú semenné tobolky, ktoré obsahujú početné malé sploštené semená. Tie sú rozptyľované vetrom, keď sa kapsula otvára. Úžasne dekoratívne, Lilium davidii je pomerne plodné, pretože zrelé cibuľky môžu produkovať až 20 kvetov na stonke. Pochádza z horských oblastí západnej Číny a dobre sa hodí do záhrady. V Číne sa niekedy pestuje ako potravinárska plodina. Táto odroda ľalie, ktorá sa rok čo rok vracia, je pútavým doplnkom záhrady.

  • Dorastá do výšky 3-4 stôp (90-120 cm) a 12-18 palcov na šírku (30-45 cm).
  • Najlepšie účinkuje v plné slnko alebo čiastočný tieň v vlhký , úrodná , kyslé až neutrálne dobre odvodnené pôdy .
  • Rozmnožuje sa pomocou cibuľových šupín alebo ofsetov alebo semien.
  • Cibuľky by sa mali vysádzať do hĺbky 6-8 palcov (15-20 cm) začiatkom až polovice jesene v chladných oblastiach s miernym podnebím av teplejších oblastiach až koncom jesene.
  • Toxický pre mačky (hoci nie pre psov alebo iné známe druhy).
  • Táto Lily je členom skupiny Druhy a kultivary druhov Rozdelenie (IX), ktorý zahŕňa všetky druhy a ich poddruhy, odrody, formy a kultivary z nich vybrané (okrem tých, ktoré pochádzajú z formosanum, longiflorum, philippinense a wallichianum). Existuje 9 rôznych druhov ľalií klasifikovaných Royal Horticultural Society. A všetky sú skutočnými pútačmi!
  • Pochádza z východnej Ázie: Čína v Gansu, Guizhou, Henan, W Hubei, S Shaanxi, Shanxi, Sichuan a Yunnan.

Zistite, ako pestovať ľalie a starať sa o ne

Mimoriadne okázalé a exoticky vyzerajúce ľalie dodávajú krajine drámu svojimi bohatými, jasnými farbami, elegantnými a jemnými tvarmi a svojou nebeskou vôňou! Naučte sa, ako sa o ne starať...Čítaj viac


Požiadavky

Otužilosť 3 – 8
Tepelné zóny 1 – 8
Typ rastliny Cibuľoviny, trvalky
Rodina rastlín Lilium - Ľalie
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Leto (stred, neskoro)
Výška 3' – 4' (90 cm – 120 cm)
Šírenie 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Medzery 12' – 18' (30 cm – 45 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, piesok
pH pôdy Kyslý, neutrálny
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený
Charakteristika Okázalý
Použitie v záhrade Postele a okraje
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Préria a lúka