Dicentra formosa (Tichomorské krvácajúce srdce)

Dicentra formosa (Tichomorské krvácajúce srdce)

Pacific Bleeding Heart, Pacific Bleedinghearts, Western Bleedingheart, Wild Bleeding Heart, Western Fringed Bleeding Heart, Oregon Bleeding Heart


Dicentra formosa (Pacific Bleeding Heart) pochádza zo západu Severnej Ameriky a je široko sa rozprestierajúca rizomatózna trvalka ozdobená šedozeleným, jemne deleným lístím a krátkymi strapcami kýčovitých ružových kvetov v tvare srdca sfarbených levanduľou. Na jednostrannom súkvetí sa vyskytuje až 10 kvetov. Kvitnúce od skorej jari do polovice leta, kvety pôvabne visia nad kopcom sviežich listov. Kvitnutie sa zastaví v horúčavách leta a môže začať znova koncom leta až začiatkom jesene. Spoľahlivý umelec, ktorý sa výborne hodí do skaliek alebo ako pôdopokryv.

  • Dorastá do výšky 12-18 palcov (30-45 cm) a 24-36 palcov na šírku (60-90 cm). Ľahko sa vysemeňuje a šíri sa podzemkami, aby vytvoril kolónie.
  • Prospieva v čiastočný tieň a ľahko sa pestuje úrodný , bohaté na humus , neutrálne alebo mierne zásadité , vlhký , dobre odvodnené pôdy . Dá sa pestovať v plné slnko v najchladnejšej časti svojho rozsahu za predpokladu, že pôda je neustále vlhká.
  • Skvelé pre postele a hranice , chatové záhrady , skalky , podsadba kríkov alebo ako a pôdopokryvná.
  • Žiadne vážne problémy so škodcami alebo chorobami. Dávajte pozor na slimáky a slimáky. Odolné voči jeleňom a králikom.
  • Rozmnožujte delením skoro na jar alebo po odumretí listov. Rozmnožujte semenami, siate semená hneď, ako dozrú alebo na jar.
  • Pri požití môžu všetky časti spôsobiť žalúdočnú nevoľnosť, lístie môže zhoršiť kožné alergie. Pri manipulácii používajte rukavice a iné ochranné prostriedky. Rastliny krvácajúceho srdca nie sú toxické len pre ľudí, ale aj pre zvieratá. Hoci je táto rastlina esteticky príjemná, obsahuje sochinolínové alkaloidy. Alkaloidy negatívne ovplyvňujú zvieratá, najčastejšie hovädzí dobytok, ovce a psy.

Požiadavky

Otužilosť 3 – 9
Tepelné zóny 1 – 8
Klimatické zóny 1, 1A, 1B, 2, 2A, 2B, 3, 3A, 3B, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Typ rastliny Trvalky
Rodina rastlín Dicentra - Krvácajúce srdcia
Vystavenie Čiastočné slnko
Sezóna záujmu Jar (stredná, neskorá)
Leto (skoro, stred)
Výška 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Šírenie 2' – 3' (60 cm – 90 cm)
Medzery 24' – 36' (60 cm – 90 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina
pH pôdy Alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený
Charakteristika Rezané kvety, nápadné
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Kalifornia,Severovýchod,Massachusetts,Severozápad Pacifiku,Oregon,Washington
Tolerancia Jeleň, králik
Priťahuje Motýle, kolibríky
Použitie v záhrade Postele a okraje,Zemné kryty,Podsadba ruží a kríkov
Záhradné štýly Štrk a skalka,Neformálne a Chata