Dicentra spectabilis 'Alba' (krvácajúce srdce)

Dicentra spectabilis 'Alba' (krvácajúce srdce)

Krvácajúce srdce „Alba“, Holanďanove nohavice „Alba“, Čínske nohavice „Alba“, Zámky a kľúče „Alba“, Kvet lýry „Alba“, Kvet tuleňa „Alba“, Lamprocapnos spectabilis „Alba“


Dicentra spectabilis 'Alba' (krvácajúce srdce) je pôvabná trvalka, ktorá báječne rozjasní tienisté okraje. Koncom jari nesie elegantné, klenuté palice nedotknutých bielych kvetov v tvare srdca s vyčnievajúcimi bielymi lístkami, ktoré visia nad papraďovitými listami sviežich zelených listov. Kvitne 4-6 týždňov koncom jari až začiatkom leta, v polovici leta má tendenciu klesať alebo dokonca zmiznúť. Ak sa však počas jari dobre zavlažuje, pokojný spánok sa môže oddialiť až do konca leta alebo začiatku jesene. Skvelá na zatienené hranice alebo do lesných záhrad, zasaďte ju medzi ostatné trvalky, ako je hosta, astilbe, pulmonaria alebo paprade, aby sa vyplnil priestor, ktorý zanechávajú listy, keď spia.

  • Príjemca prestížneho Cena za zásluhy o záhradu Kráľovskej záhradníckej spoločnosti.
  • Rastie v trsoch do výšky 24 – 30 palcov (60 – 75 cm) a šírky 18 – 36 palcov (45 – 90 cm).
  • Prospieva v čiastočný tieň a ľahko sa pestuje úrodný , bohaté na humus , neutrálne alebo mierne zásadité , vlhký , dobre odvodnené pôdy . Dá sa pestovať v plné slnko v najchladnejšej časti svojho rozsahu za predpokladu, že pôda je neustále vlhká.
  • Skvelé pre postele a hranice , chatové záhrady , podsadba kríkov. Skvelé pre tieňované okraje alebo lesné záhrady , zasaďte ju medzi ostatné trvalky, ako sú hosta, astilbe, pulmonaria alebo paprade, aby sa vyplnil priestor, ktorý po jej listoch zostane pri spiame. Skvelé ako čerstvé rezané kvety : strapce sú nádherným doplnkom čerstvých kytíc, ktoré vo váze vydržia asi 2 týždne.
  • Žiadne vážne problémy so škodcami alebo chorobami. Dávajte pozor na slimáky. Odolné voči jeleňom a králikom.
  • Rozmnožujte delením skoro na jar alebo po odumretí listov. V zime sa množia koreňovými odrezkami.
  • Pri požití môžu všetky časti spôsobiť žalúdočnú nevoľnosť, lístie môže zhoršiť kožné alergie. Pri manipulácii používajte rukavice a iné ochranné prostriedky. Rastliny krvácajúceho srdca nie sú toxické len pre ľudí, ale aj pre zvieratá. Hoci je táto rastlina esteticky príjemná, obsahuje sochinolínové alkaloidy. Alkaloidy negatívne ovplyvňujú zvieratá, najčastejšie hovädzí dobytok, ovce a psy.
  • Druh Dicentra spectabilis pochádza zo Sibíri, severnej Číny, Kórey a Japonska.

Požiadavky

Otužilosť 3 – 9
Tepelné zóny 1 – 9
Klimatické zóny 1, 1A, 1B, 2, 2A, 2B, 3, 3A, 3B, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, A1, A2, A3
Typ rastliny Trvalky
Rodina rastlín Dicentra - Krvácajúce srdcia
Vystavenie Čiastočné slnko
Sezóna záujmu jar (neskoro)
leto (skoro)
Výška 2' – 3' (60 cm – 90 cm)
Šírenie 1' – 3' (30 cm – 90 cm)
Medzery 24' (60 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina
pH pôdy Alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhké, ale dobre odvodnené, zle odvodnené
Charakteristika Rezané kvety, rastlina za zásluhy, nápadná
Tolerancia Jeleň, králik
Priťahuje Motýle, kolibríky
Použitie v záhrade Postele a okraje,Podsadba ruží a kríkov
Záhradné štýly Neformálne a Chata