Dicentra spectabilis „Zlaté srdce“ (krvácajúce srdce)

Dicentra spectabilis „Zlaté srdce“ (krvácajúce srdce)

Krvácajúce srdce „Zlaté srdce“, Holanďanove nohavice „Zlaté srdce“, Čínske nohavice „Zlaté srdce“, Zámky a kľúče „Zlaté srdce“, Kvet lýry „Zlaté srdce“, Tuleňový kvet „Zlaté srdce“, Lamprocapnos spectabilis „Zlaté srdce“


Dicentra spectabilis 'Gold Heart' (Bleeding Heart), známa svojimi brilantnými zlatými listami a broskyňovo sfarbenými stonkami, je pôvabná trvalka, ktorá je báječná na rozjasnenie tienistého okraja. Koncom jari nesie elegantné, klenuté prútiky ružovo-ružových kvetov v tvare srdca s vyčnievajúcimi bielymi lupeňmi, ktoré visia nad listami. Kvitne 4-6 týždňov koncom jari až začiatkom leta, v polovici leta má tendenciu klesať alebo dokonca zmiznúť. Ak sa však počas jari dobre zavlažuje, pokojný spánok sa môže oddialiť až do konca leta alebo začiatku jesene. Skvele sa hodí na zatienené hranice alebo do lesných záhrad, zasaďte ho medzi ostatné trvalky, ako je hosta, astilbe, pulmonaria alebo papradie, aby sa vyplnila priestor, ktorý zanechá jeho lístie, keď ide do kľudu.

  • Rastie v trsoch, do výšky 18-24 palcov (45-60 cm) a 24-36 palcov do šírky (60-90 cm).
  • Prospieva v čiastočný tieň a ľahko sa pestuje úrodný , bohaté na humus , neutrálne alebo mierne zásadité , vlhký , dobre odvodnené pôdy .
  • Skvelé pre postele a hranice , chatové záhrady , tieňované okraje alebo lesné záhrady . Zasaďte ju medzi ostatné trvalky, ako sú hosta, astilbe, pulmonaria alebo papradie, aby sa vyplnila priestor, ktorý po jej listoch zostane pri kľude.
  • Žiadne vážne problémy so škodcami alebo chorobami. Dávajte pozor na slimáky. Odolné voči jeleňom a králikom.
  • Rozmnožujte výsevom semien v nádobách v chladnom ráme hneď po dozretí alebo na jar. Rozdeľte skoro na jar alebo na jeseň. V zime odoberajte koreňové odrezky.
  • Pri požití môžu všetky časti spôsobiť žalúdočnú nevoľnosť, lístie môže zhoršiť kožné alergie. Pri manipulácii používajte rukavice a iné ochranné prostriedky. Rastliny krvácajúceho srdca nie sú toxické len pre ľudí, ale aj pre zvieratá. Hoci je táto rastlina esteticky príjemná, obsahuje sochinolínové alkaloidy. Alkaloidy negatívne ovplyvňujú zvieratá, najčastejšie hovädzí dobytok, ovce a psy.
  • Druh Dicentra spectabilis pochádza zo Sibíri, severnej Číny, Kórey a Japonska.

Požiadavky

Otužilosť 3 – 9
Tepelné zóny 1 – 9
Klimatické zóny 1, 1A, 1B, 2, 2A, 2B, 3, 3A, 3B, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, A1, A2, A3
Typ rastliny Trvalky
Rodina rastlín Dicentra - Krvácajúce srdcia
Vystavenie Čiastočné slnko
Sezóna záujmu jar (neskoro)
leto (skoro)
Výška 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Šírenie 2' – 3' (60 cm – 90 cm)
Medzery 36' (90 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, piesok
pH pôdy Alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený
Charakteristika Okázalý
Tolerancia Jeleň, králik
Priťahuje Motýle, kolibríky
Použitie v záhrade Postele a okraje,Podsadba ruží a kríkov
Záhradné štýly Neformálne a Chata