Dichelostemma capitatum (modré vtáky)

Dichelostemma capitatum (modré vtáky)

Bluedicks, Blue Dicks, Divoký hyacint, Purplehead, Brodiaea pulchella, Dichelostemma pulchella, Dichelostemma pulchellum, Dipterostemon capitatus


Skorá jarná kvetinka Dichelostemma capitatum (Blue Dicks) je bylinná trvalka, ktorá sa môže pochváliť hustými strapcami 2-15 purpurovo-modrých (občas bielych) kvetov ozdobených šiestimi plodnými tyčinkami. Kvitnúce skoro až neskoro na jar, kvety lákajú včely, motýle a kolibríky. Keďže sa neotvoria všetky kvety naraz, jedna rastlina zvyčajne kvitne niekoľko týždňov. Vyrastajú na holých skrútených a mäsitých stonkách a týčia sa nad základnými listami 2-3 trávovitých listov. Listy môžu v čase kvitnutia vyschnúť. Blue Dicks rastú z jedlých hľúz, ktoré kedysi piekli indiánske kmene. Tieto hľuzy boli dôležitým zdrojom škrobu v ich strave. Hľuzy jedia aj malé aj veľké cicavce vrátane čiernych medveďov, mulic, exotických divých ošípaných. Kvety sú tiež jedlé a dajú sa použiť surové ako ozdoba do šalátov a dezertov. Blue Dicks sa ľahko naturalizujú zo semien a vegetatívnych prostriedkov vo forme hľúz. Spoľahlivo sa vracajú rok čo rok a sú očarujúcim pohľadom na skalky, záhony a lemy, pozdĺž chodníkov alebo naturalizované na lúkach, kde tvoria malé, ale husté kolónie. Keďže v lete spí, vysaďte Blue Dicks do záhrady s neskôr kvitnúcimi cibuľovinami a inými trvalkami.

  • Dorastá do výšky 24-30 palcov (60-75 cm) a 1-6 palcov na šírku (2-15 cm).
  • Najlepšie účinkuje v plné slnko v dobre odvodnené pôdy . Rastlina je bežná v klimatických podmienkach, kde v zime a na jar prší a v letnom období sucha. Preto simulujte tieto podmienky v záhrade. Rastlina neznáša častú letnú vodu a nemala by sa vysádzať v blízkosti trávnikov alebo rastlín, ktoré si počas leta vyžadujú veľa vlahy. Odolný voči suchu po založení.
  • Ohromujúce poľné lúky , skalky , chatové záhrady . Okázalý zemný kryt . Pre najlepší vizuálny dojem, pestovať v skupinách . Výborne rezané kvety.
  • Vo všeobecnosti bez škodcov a chorôb .
  • Najjednoduchšie je začať s Corms. Na jeseň vysádzajte väčšie hľuzovité hľuzy 7-10 cm hlboké a menšie hľuzovité hľuzy 2-5 cm hlboké. Hlívy rozmiestnite 2,5 cm od seba.
  • Rozmnožovanie semenami: semená zasiate na jeseň zvyčajne ľahko klíčia a nevyžadujú špeciálne ošetrenie. Ak sa vysieva v inom ročnom období, semená môžu potrebovať stratifikáciu jedného mesiaca. Ak vysádzate semená, bude trvať niekoľko rokov, kým dosiahnu veľkosť kvitnutia.
  • Nájdené z Oregonu, vo väčšine Kalifornie vrátane južnej polovice polostrova Baja California, juhovýchodne do Nového Mexika, Arizony a Sonory v Mexiku.

Požiadavky

Otužilosť 9 – 11
Typ rastliny Trvalky
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu Jar (skoro, stred, neskoro)
Výška 2' – 3' (60 cm – 90 cm)
Šírenie 1' – 6' (2 cm – 15 cm)
Medzery 1' (2 cm)
Hĺbka 1' – 4' (2 cm – 10 cm)
Potreby vody Nízka
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Rezané kvety, nápadné
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Kalifornia,Severozápad Pacifiku,Oregon,Skalnaté hory,Utah,Juhozápad,Nevada,Arizona,Nové Mexiko
Tolerancia Sucho
Priťahuje Motýle, kolibríky
Použitie v záhrade Postele a okraje,Zemné kryty,Terasa a kontajnery
Záhradné štýly Štrk a skalka,Neformálne a Chata,Préria a lúka