Divoký Lupin

Divoký Lupin

Slnečné hodiny, vlčí bôb divoký, vlčí bôb viacročný, čepce starej panny, čepce kvakerov, slnečné hodiny, slnečné hodiny


Lupinus perennis (Vlčí bôb divoký) je nápadná trvalka, ktorá sa môže od polovice jari do polovice leta pýšiť úzkymi, podlhovastými strapcami zvyčajne sýtomodrých kvetov podobných hrášku. Očarujúce kvety sa týčia na vzpriamených stonkách, vysoko nad elegantným lístím dlaňovito zložených modrozelených listov. Bohaté na nektár sú atraktívne pre motýle, kolibríky a mnohé opeľovače. Po kvetoch nasledujú chlpaté semenné struky, ktoré dozrievajú uprostred leta. Semenné struky sa násilne otvárajú a vyhadzujú semená niekoľko stôp od materskej rastliny. Hodia sa na nich vtáky a drobné cicavce. Divoká vlčí bôb je rastlina v chladnom období, ktorá odumiera v horúčavách leta. Je to dlhoveká rastlina viažuca dusík, ktorá vyrastá z koreňového koreňa, ktorý preniká do pôdy do veľkej hĺbky. Divoká vlčí bôb je vynikajúci pre trvalé hranice, rekonštrukciu prérie alebo akúkoľvek naturalizovanú oblasť, pokiaľ je ich pôda piesčitá.

  • Dorastá do výšky 24 palcov (60 cm) a šírky 10-18 palcov (25-45 cm).
  • Prospieva v plné slnko alebo čiastočný tieň v piesková , kyslý , suché , dobre odvodnené pôdy . Vyžaduje dobrú drenáž, ale je veľmi prispôsobivý.
  • Výborná voľba pre neformálne záhrady , prérie a lúky .
  • Rozmnožuje sa odsadením odnoží z koreňa a semien.
  • Všetky časti, najmä semená, môžu pri požití spôsobiť vážne nepohodlie. Jedovatý iba pri konzumácii vo veľkých množstvách. Noste rukavice a po manipulácii si umyte ruky.
  • Toxický pre psov, toxický pre mačky, toxický pre kone, toxický pre ľudí.
  • Pochádza zo Severnej Ameriky.

Požiadavky

Otužilosť 3 – 8
Typ rastliny Trvalky
Rodina rastlín Lupinus - Lupiny
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Jar (stredná, neskorá)
Leto (skoro, stred)
Výška 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Šírenie 10' – 2' (25 cm – 60 cm)
Medzery 10' – 18' (25 cm – 45 cm)
Potreby vody Nízka
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, piesok
pH pôdy Kyslý, neutrálny
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Okázalý
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Stredozápad,Illinois,Indiana,Iowa,Michigan,Minnesota,Ohio,Wisconsin,Severovýchod,Connecticut,Delaware,Maine,Massachusetts,Maryland,New Hampshire,New Jersey,New York,Pennsylvánia,ostrov Rhode,Vermont,Juhovýchodná,Alabama,Florida,Gruzínsko,Kentucky,Louisiana,Mississippi,Severná Karolina,Južná Karolína,Virginia,Západná Virgínia,Juhozápad,Texas
Tolerancia Suchá pôda
Priťahuje Vtáky, Motýle, Kolibríky
Použitie v záhrade Postele a okraje
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Préria a lúka