Drymocallis arguta (silinka vysoká)

Drymocallis arguta (silinka vysoká)

mochna vysoká, mochna biela, mochna prérijná, potentilla arguta


Drymocallis arguta (cinquefoil vysoká) je rizomatózna trvalka so statnými, vzpriamenými stonkami zakončenými tesnými strapcami bielych až krémovo bielych kvetov začiatkom leta až začiatkom jesene. Každý kvet s priemerom 1/2 palca (1 cm) obsahuje 5 bielych až takmer bielych okvetných lístkov, 5 svetlozelených sepalov a kyticu 20 alebo viacerých zlatých tyčiniek. Kvety trvajú asi mesiac a neotvárajú sa súčasne. Ich nektár a peľ priťahujú malé včely a opeľovače. Ustupujú malým semienkam, ktoré do určitej miery roznáša vietor. Stonky a väčšinou bazálne sperené listy sú pokryté jemnými chĺpkami, ktoré im dodávajú svetlo alebo belavo zelený vzhľad. Vysoká cinquefoil, odolná voči suchu, je krásnym doplnkom do záhrad na chatách, prérijných záhrad alebo skaliek.

  • Dorastá do výšky 24-36 palcov (60-90 cm) a 12-18 palcov na šírku (30-45 cm). Rastlina sa bude šíriť podzemnými podzemkami bez toho, aby bola obzvlášť agresívna.
  • Najlepšie účinkuje v plné slnko , v priemer , mesic vyschnúť , dobre odvodnené pôdy . Táto rastlina nie je náročná na typy pôdy, pokiaľ sú dobre odvodnené. Tolerancia sucha je vynikajúci po založení.
  • Skvelé pre chatové záhrady , skalky alebo prérie a lúky .
  • Prakticky bez škodcov a chorôb . Občas ho môže znepokojiť prehliadanie jeleňov.
  • Rozmnožujte stratifikovaným semenom zasiatym koncom jesene alebo skoro na jar.
  • Pochádza zo Severnej Ameriky.

Požiadavky

Otužilosť 3 – 8
Typ rastliny Trvalky
Rodina rastlín Potentilla - mochna
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Výška 2' – 3' (60 cm – 90 cm)
Šírenie 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Medzery 12' – 18' (30 cm – 45 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, Hlina, Piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Okázalý
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Aljaška,Stredozápad,Illinois,Indiana,Iowa,Kansas,Michigan,Minnesota,Missouri,Nebraska,Severná Dakota,Ohio,Južná Dakota,Wisconsin,Severovýchod,Connecticut,Maine,Massachusetts,Maryland,New Hampshire,New Jersey,New York,Pennsylvánia,Vermont,Severozápad Pacifiku,Idaho,Oregon,Washington,Skalnaté hory,Colorado,Montana,Utah,Wyoming,Juhovýchodná,Arkansas,Virginia,Západná Virgínia,Juhozápad,Nevada,Arizona,Nové Mexiko,Oklahoma
Tolerancia Sucho
Záhradné štýly Štrk a skalka,Neformálne a Chata,Préria a lúka

Sprievodcovia s potentillou - mochna