Echinacea angustifolia (Tihňac úzkolistý)

Echinacea angustifolia (Tihňac úzkolistý)

Samson čierny, Echinacea samsonová čierna, Tŕň úzkolistý


Echinacea angustifolia (Coneflower úzkolistá) je kompaktná trvalka, ktorá sa môže pochváliť množstvom kvetov sedmokrások, 7 cm naprieč (7 cm), začiatkom leta a niekedy aj počas zvyšku leta. Očarujúce kvety majú svetloružové až fialové lúče padajúce z kopulovitého centrálneho oranžového disku. Kužeľovité hlávky kvetov priťahujú včely a motýle. Ak sa na jeseň neodstránia, navštívia ich vtáky, ktoré sa živia semenami. Kvety nesú na silných, vzpriamených, chlpatých, nerozvetvených stonkách pokrytých úzkymi, podlhovastými sivozelenými listami. Šiška úzkolistá vyrastá z krehkého, no veľmi hlbokého koreňového koreňa. Nie je rizomatózna, takže rastlina sa vegetatívne nerozširuje. Sucho, teplo, vlhko a slabo znáša pôdu. Ihličnan úzkolistý sa ľahko pestuje a je vhodným doplnkom do prérijnej záhrady a atraktívny v kvetinových aranžmánoch.

  • Dorastá do výšky 12-24 palcov (30-60 cm) a 10-18 palcov na šírku (25-45 cm). Májový samovýsev v záhrade.
  • Najlepšie účinkuje v plné slnko v priemer , suché až stredne dobre priepustné pôdy . Toleruje vysokú úroveň zásaditosti pôdy a je tolerantnejší voči suchu ako Echinacea pallida a E. purpurea.
  • Perfektná voľba pre postele a hranice , naturalizovaných oblastiach , lúky , prérie , a poľné kvetinové záhrady . Vynikajúce ako rezané alebo sušené kvety .
  • Žiadne vážne problémy so škodcami alebo chorobami. Dávajte pozor na japonský chrobák a škvrnitosť listov. Odolný voči jeleňom.
  • Odstráňte odkvitnuté kvety pre čistý vzhľad.
  • Pochádza z východu Spojených štátov amerických.

Požiadavky

Otužilosť 3 – 8
Tepelné zóny 1 – 9
Typ rastliny Trvalky
Rodina rastlín Echinacea – echinacea
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu Leto (skoro, stred)
Výška 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Šírenie 10' – 2' (25 cm – 60 cm)
Medzery 18' (45 cm)
Potreby vody Nízka
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Rezané kvety, nápadné
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Stredozápad,Iowa,Kansas,Minnesota,Missouri,Nebraska,Severná Dakota,Južná Dakota,Skalnaté hory,Colorado,Montana,Wyoming,Louisiana,Juhozápad,Nové Mexiko,Oklahoma,Texas
Tolerancia Ílovitá pôda, jeleň, sucho, suchá pôda, skalnatá pôda
Priťahuje Vtáky, Motýle
Použitie v záhrade Postele a okraje
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Préria a lúka