Echinacea pallida (svetlofialová echinacea)

Echinacea pallida (svetlofialová echinacea)

Tŕň bledofialový, Rudbeckia Pallida, Brouneria Pallida


Tento druh echinacey priťahuje pozornosť mnohých záhradníkov. prečo? Pôvabná kombinácia výrazného centrálneho kužeľa a tenkých, bledoružových až fialových lupeňov kvetov pôvabne visiacich ako strapce, z nich robí jednu z najatraktívnejších prérijných trvaliek. Okrem jemnej formy a farby svojich elegantných kvetov má Echinacea pallida, bežne známa ako bledofialová, aj tmavozelené listy dlhých štíhlych bezzubých listov. Táto atraktívna vzpriamená trvalka, ktorá kvitne od neskorej jari do leta, si zaslúži miesto v záhradách s opeľovačmi, na hraniciach trvaliek, v prériách alebo v záhradách s divokými kvetmi.

  • Dorastá do výšky 24-36 palcov (60-90 cm) a 12-18 palcov na šírku (30-45 cm). Voľne sa samosemení, ak niektoré hlavy semien zostanú na mieste.
  • Prospieva v plné slnko v priemer , suchá až stredná vlhkosť , dobre odvodnené pôdy . Tolerantný k sucho , teplo, a vlhkosť .
  • Perfektná voľba pre postele a hranice , prérie a lúky , poľné kvetinové záhrady, alebo chatové záhrady .
  • Vynikajúce ako rezané kvety . Ak sa na jeseň neodstránia hlavy kvetov, budú sčernené šišky navštevované vtákmi ktoré sa živia semenami.
  • Žiadne vážne problémy so škodcami alebo chorobami. Atraktívny pre motýle , kolibríky, a iných opeľovačov, ale jeleň odolný .
  • Odrežte stonky, keď kvety vyblednú, čo môže podporiť nové kvety. Kvety môžu byť na rastline ponechané na zimu.
  • Rozmnožujte semenami, delením na jar alebo jeseň alebo koreňovými odrezkami od neskorej jesene do začiatku zimy.
  • Pochádza zo Severnej Ameriky, predovšetkým na juhovýchode a v strede USA, kde tento druh Echinacea šťastne rastie v dobre odvodnených prériách a pastvinách.

Echinacea, bežne nazývaná Coneflower, sa pestuje ako odolná a nápadná trvalka od roku 1700 v Severnej Amerike aj v Európe. Skutočne americká rastlina, pôvodom zo strednej a východnej časti krajiny, raní domorodí Američania ju používali na liečenie rán a infekcií. Veľký prérijný kvet, jeho svetlé a veľké kvety úspešne prešli na dvor. Tradične fialové, s lúčovitými kvetmi, ktoré klesajú smerom nadol z centrálneho kužeľa, sa dnes Coneflowers tešia bohatej škále farieb a tvarov kvetov s lúčovými kvietkami držanými horizontálne, jednoduchými alebo dokonca zdvojenými, čo im dodáva vzhľad chryzantémy. Ľahko sa pestujú zo semien a darí sa im zanedbávanie.


Požiadavky

Otužilosť 3 – 10
Tepelné zóny 1 – 9
Klimatické zóny 1, 1A, 1B, 2, 2A, 2B, 3, 3A, 3B, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, A2, A3
Typ rastliny Trvalky
Rodina rastlín Echinacea – echinacea
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu jar (neskoro)
Leto (skoro, stred)
Výška 2' – 3' (60 cm – 90 cm)
Šírenie 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Medzery 18' – 24' (45 cm – 60 cm)
Potreby vody Nízka, priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Rezané kvety, nápadné
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Stredozápad,Illinois,Indiana,Iowa,Kansas,Michigan,Missouri,Nebraska,Wisconsin,Severovýchod,Connecticut,Maine,Massachusetts,New York,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Gruzínsko,Louisiana,Severná Karolina,Južná Karolína,Tennessee,Virginia,Juhozápad,Oklahoma,Texas
Tolerancia Ílovitá pôda, jeleň, sucho, suchá pôda, skalnatá pôda
Priťahuje Vtáky, Motýle
Použitie v záhrade Postele a okraje
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Préria a lúka