Echinacea purpurea (tŕň purpurová)

Echinacea purpurea (tŕň purpurová)

Tiecha východná, Tiecha purpurová, Brauneria purpurea, Echinacea purpurea var. arkansana, Rudbeckia purpurea


Populárna trvalka Echinacea purpurea (Thinca purpurová) je výnimočná bylinná trvalka, ktorá sa počas leta môže pochváliť množstvom veľkých, sedmokrások podobných, 12 cm širokých chrastíc. Dlhotrvajúce, nápadné kvety nesú na silných vzpriamených stonkách pokrytých hrubými, kopijovitými, tmavozelenými listami. Vyznačujú sa fialovými, visiacimi lúčmi obklopujúcimi ostnatý, tmavohnedý centrálny kužeľ. Bohaté na nektár priťahujú motýle a kolibríky. Ak sa jej hlavičky kvetov na jeseň neodstránia, sčernené šišky navštívia vtáky, ktoré sa živia semenami. Intenzívna a nenáročná starostlivosť, sucho, teplo, vlhkosť a slabá tolerancia pôdy, Echinacea purpurea je vhodným doplnkom do prérijnej záhrady, vyzerá úžasne, keď je nahromadená v trvalkových obrubách alebo v kvetinových aranžmánoch. Z jej kvetov sa pripravuje mimoriadne obľúbený bylinkový čaj, ktorý údajne pomáha posilňovať imunitný systém.

  • Rastie v trsoch do výšky 24-60 palcov (60-150 cm) a 18-24 palcov do šírky (45-60 cm). Voľne sa sám vyseňuje v záhrade a môže sa stať veľmi agresívnym.
  • Prospieva v plné slnko v priemer , suchá až stredná vlhkosť , dobre odvodnené pôdy . Tolerantný voči sucho , teplo a vlhkosť .
  • Perfektná voľba pre postele a hranice , prérie a lúky , poľné kvetinové záhrady alebo chatové záhrady .
  • Vynikajúce ako rezané kvety . Ak sa na jeseň neodstránia hlavy kvetov, budú sčernené šišky navštevované vtákmi ktoré sa živia semenami.
  • Žiadne vážne problémy so škodcami alebo chorobami. Atraktívny pre motýle , kolibríky a iných opeľovačov, ale jeleň odolný .
  • Odstráňte odkvitnuté kvety a odrežte stonky, aby ste podporili ďalšie kvitnutie.
  • Rozmnožujte semenom na jar. Rozmnožujte sa delením na jar alebo na jeseň, hoci táto rastlina neznáša vyrušovanie. Rozmnožujte koreňovými odrezkami od neskorej jesene do začiatku zimy.
  • Pochádza z východu Spojených štátov amerických.

Požiadavky

Otužilosť 3 – 8
Tepelné zóny 1 – 9
Klimatické zóny 1, 1A, 1B, 2, 2A, 2B, 3, 3A, 3B, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, A2, A3
Typ rastliny Trvalky
Rodina rastlín Echinacea – echinacea
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu Jar (stredná, neskorá)
Leto (skoro, stred, neskoro)
Výška 2' – 5' (60 cm – 150 cm)
Šírenie 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Medzery 24' (60 cm)
Potreby vody Nízka, priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Rezané kvety, nápadné
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Stredozápad,Illinois,Indiana,Iowa,Kansas,Michigan,Missouri,Ohio,Wisconsin,Severovýchod,Connecticut,Maryland,New Jersey,New York,Pennsylvánia,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Florida,Gruzínsko,Kentucky,Louisiana,Mississippi,Severná Karolina,Južná Karolína,Tennessee,Virginia,Západná Virgínia,Juhozápad,Oklahoma,Texas
Tolerancia Ílovitá pôda, jeleň, sucho, suchá pôda, skalnatá pôda
Priťahuje Vtáky, Motýle, Kolibríky
Použitie v záhrade Postele a okraje
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Préria a lúka