Eriophyllum lanatum (Oregon Sunshine)

Eriophyllum lanatum (Oregon Sunshine)

Oregon Sunshine, Sunshine Flower, Slnečnica obyčajná, Rebríček zlatý, Eriophyllum rebríček, Slnečnica zakrpatená, Vlnatka Purshova


Eriophyllum lanatum (Oregon Sunshine) je kompaktná trvalka tvoriaca nízky vankúš striebristých listov, 2-7 cm dlhých, nepravidelne rozdelených do úzkych lalokov. Stonky aj listy sú pokryté bielymi chĺpkami. V lete voľne kvitnú, brilantné zlatožlté kvety sedmokrásky s priemerom 5 cm vyrastajú na dlhých sivých stonkách. Pripomínajú slnečnice a lákajú včely a motýle. Ustupujú úzkym, hladkým semenám. Oregon Sunshine, ktorý sa ľahko pestuje, sa dá použiť na okrajoch trvaliek, pozdĺž ciest a v skalkách a násypoch. Skvelé pre suchú, kamenistú alebo piesočnatú pôdu.

  • Dorastá do šírky 1-2 stopy (30-60 cm) a 1-2 stopy šírky (30-60 cm). Eriophyllum lanatum je plodný producent semien a rýchlo sa rozšíri do akéhokoľvek okolitého otvoreného terénu. Ak nie je žiaduce rozširovanie rastlín, mali by sa pred dozrievaním semien odstrániť hlávky kvetov.
  • Preferuje plné slnko až svetlý tieň a užíva si suché až stredné , dobre odvodnené pôdy . Po založení potrebuje veľmi málo vody. Odolný voči suchu.
  • Oregon Sunshine je obľúbený vtáky a motýle ale je jeleňmi ignorovaná .
  • Je to vítaný doplnok k postele a hranice , naturalizovaných oblastiach alebo chatové záhrady . Najlepšie v skupiny alebo hromadne .
  • Žiadne vážne problémy so škodcami alebo chorobami.
  • Rozmnožujte semenami.
  • Pochádza zo západu Severnej Ameriky.

Požiadavky

Otužilosť 5 – 8
Tepelné zóny 5 – 8
Klimatické zóny 5, 6, 7, 8, 9, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Typ rastliny Trvalky
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu jar (neskoro)
Leto (skoro, stred)
Výška 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Šírenie 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Medzery 18' (45 cm)
Potreby vody Nízka
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Okázalý
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Kalifornia,Severozápad Pacifiku,Idaho,Oregon,Washington,Skalnaté hory,Montana,Utah,Wyoming,Juhozápad,Nevada
Tolerancia Jeleň, suchá pôda, skalnatá pôda
Priťahuje Motýle
Použitie v záhrade Postele a okraje
Záhradné štýly Štrk a skalka,Neformálne a Chata