Eryngium bourgatii 'Blue Peaks' (Cesmína Stredozemná)

Eryngium bourgatii 'Blue Peaks' (Cesmína Stredozemná)

Cezmína Stredozemného mora 'Picos Blue', Bourgati's Eryngo 'Picos Blue'


Eryngium bourgatii 'Picos Blue' (Cesmína stredomorská) je z rôznych dôvodov krásnym doplnkom do záhrady alebo do zmiešaných nádob. Na rozdiel od iných druhov, jeho hlboko laločnaté, tmavozelené lístie, ktoré sa objavuje pred kvetmi, je elegantne mramorované so širokými striebristo-bielymi žilami, vďaka čomu je veľmi atraktívne a žiarivé. V polovici neskorého leta vytvárajú jeho rozvetvené stonky mimoriadne pútavé kužeľovité kvety s úzkymi, ostnatými, tmavomodrými listami, ktoré sú skvelým doplnkom do aranžmánov zo sušených kvetov. Krásna textúra a jedinečná farba tejto trvácej rastliny spolu s jej dlhotrvajúcim kvitnutím, nenáročnou starostlivosťou a pozoruhodnými vlastnosťami rezaných kvetov ju robia obľúbenou záhradkármi. Milujú ich aj včely a motýle!

  • Rastie v trsoch pevne vzpriamených, rozvetvených stoniek do výšky 18-20 palcov (45-50 cm) a 12 palcov na šírku (30 cm)
  • Prospieva v plné slnko v suché , dobre odvodnené pôdy . Čím je lokalita slnečnejšia, tým je modrá intenzívnejšia a tým lepšia ochrana pred zimným mokrom! Znáša chudobné až stredne úrodné pôdy .
  • Skvelá voľba pre slniečkom postele a hranice , kontajnerov , mestské záhrady , chatové záhrady , pobrežné záhrady , a skalky alebo štrkové záhrady , kde oceľovo modré kvety a striebristé lístie skvele doplnia pestré letné kvety a kontrast. Môže byť vysadený ako a jediný exemplár alebo v zoskupení (minimálne 3 až 5 rastlín). Ideálne pre rezať alebo aranžmány zo sušených kvetov .
  • Odolné voči suchu a králikom !
  • Rozmnožujte koreňovými odrezkami koncom zimy. Aj keď po odkvitnutí môžete stonky kvetov odrezať, semiačka sú veľmi atraktívnou vlastnosťou, takže zvyčajne v zime zostanú.

Naučte sa, ako pestovať, starať sa a pestovať veľkolepú cezmínu morskú (Eryngium)

Atraktívne rastliny cezmíny (Eryngium) sú nápadné okrasné trvalky, ktoré sa pestujú pre ich príťažlivé, bodliakové, striebristé alebo modro sfarbené hlávky kvetov zdobené strapcom okázalých listeňov. Kvitnúce v lete a niekedy aj na jeseň, sú to rastliny výnimočne nenáročné na starostlivosť, ak sa im poskytne dobre zvolené miesto. Tu je niekoľko základných pravidiel, ktoré je potrebné dodržiavať, aby ste si užili ich nádherné kvety.Čítaj viac


Požiadavky

Otužilosť 4 – 9
Tepelné zóny 5 – 9
Typ rastliny Trvalky
Rodina rastlín Eryngium - cezmína morská
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu Leto (stred, neskoro)
Výška 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Šírenie 10' – 1' (25 cm – 30 cm)
Medzery 12' – 15' (30 cm – 37 cm)
Potreby vody Nízka
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Sušené aranžmány, rezané kvety, nápadné
Tolerancia Jeleň, sucho, králik, suchá pôda, soľ
Priťahuje Motýle
Použitie v záhrade Postele a okraje,Terasa a kontajnery
Záhradné štýly Mesto a nádvorie,Pobrežná záhrada,Štrk a skalka,Neformálne a Chata,Stredomorská záhrada