Eryngium bourgatii 'Picos Amethyst' (Cesmína stredomorská)

Eryngium bourgatii 'Picos Amethyst' (Cesmína stredomorská)

Cezmína Stredozemného mora 'Picos Amethyst', Bourgati's Eryngo 'Picos Amethyst'


Eryngium bourgatii 'Picos Amethyst' (Cesmína stredomorská) predstavuje odvážne vyhlásenie v krajine a je z rôznych dôvodov nápadným doplnkom do záhrady alebo do zmiešaných nádob. Na rozdiel od iných druhov je jeho hlboko laločnaté, tmavozelené lístie, ktoré sa objavuje pred kvetmi, elegantne mramorované širokými striebristými bielymi žilami, vďaka čomu je veľmi atraktívne a žiarivé. V polovici neskorého leta jeho rozvetvené stonky vytvárajú mimoriadne pútavé kužeľovité kvety s úzkymi ostnatými ametystovo modrými metlami, ktoré sú skvelým doplnkom do aranžmánov zo sušených kvetov. Krásna textúra a jedinečná farba tejto trvácej rastliny spolu s jej dlhotrvajúcim kvitnutím, nenáročnou starostlivosťou a pozoruhodnými vlastnosťami rezaných kvetov ju robia obľúbenou záhradkármi. Milujú ich aj včely a motýle!

  • Rastie v trsoch pevne vzpriamených, rozvetvených stoniek do výšky a šírky 22-24 palcov (55-60 cm),
  • Prospieva v plné slnko v suché , dobre odvodnené pôdy . Čím je lokalita slnečnejšia, tým je modrá intenzívnejšia a tým lepšia ochrana pred zimným mokrom! Znáša chudobné až stredne úrodné pôdy .
  • Výborná voľba pre slnkom upečený postele a hranice , kontajnerov , mestské záhrady , chatové záhrady , pobrežné záhrady , skalky alebo štrkové záhrady , kde oceľovo modré kvety a striebristé lístie skvele doplnia pestré letné kvety a kontrast. Môže byť vysadený ako a jediný exemplár alebo v zoskupení (minimálne 3 až 5 rastlín). Ideálne pre rezať alebo aranžmány zo sušených kvetov .
  • Odolné voči suchu a králikom !
  • Rozmnožujte koreňovými odrezkami koncom zimy. Aj keď po odkvitnutí môžete stonky kvetov odrezať, semená sú veľmi atraktívnou vlastnosťou, takže sa zvyčajne nechávajú cez zimu.

Požiadavky

Otužilosť 4 – 9
Tepelné zóny 5 – 9
Typ rastliny Trvalky
Rodina rastlín Eryngium - cezmína morská
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu Leto (stred, neskoro)
Výška 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Šírenie 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Medzery 24' (60 cm)
Potreby vody Nízka
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Sušené aranžmány, rezané kvety, nápadné
Tolerancia Jeleň, sucho, králik, suchá pôda, soľ
Priťahuje Motýle
Použitie v záhrade Postele a okraje,Terasa a kontajnery
Záhradné štýly Mesto a nádvorie,Pobrežná záhrada,Štrk a skalka,Neformálne a Chata,Stredomorská záhrada