Erythronium americanum (ľalia pstruhová žltá)

Erythronium americanum (ľalia pstruhová žltá)

Žltá pstruhová ľalia, Žltý psí zub fialový, Žltý jazyk zmije, Žltá plavá ľalia


Erythronium americanum (Pstruhová ľalia) je pôvabná trvalka, ktorá sa môže pochváliť kývajúcimi, ľaliovitými, žiarivo žltými kvetmi, jedným na stonke, uprostred jari. Každý kvet má elegantne reflexné okvetné lístky, ktoré sú na vonkajšej strane často pokryté fialovou farbou, a hnedožlté prašníky. Dobre sa týčia nad bazálnymi listami eliptických listov, jemne mramorovaných fialovou a bronzovou farbou. Milá v skupinách pod listnatými stromami, v skalkách alebo pri rybníkoch a potokoch, kde sa bude veselo množiť. Toto je jarný efemér, ktorého lístie mizne koncom jari, keď rastlina prejde do režimu spánku.

  • Rastie v trsoch do výšky 4-6 palcov a šírky (10-15 cm). Táto kráska sa v tienistej záhrade celkom ľahko naturalizuje a pomaly sa šíri do veľkých kolónií.
  • Ľahko sa pestuje v bohaté na humus , kyslý , dobre odvodnené pôdy v čiastočný tieň až úplný tieň . Potrebuje vlhkú pôdu, aj keď je v kľude, nenechajte pôdu vyschnúť!
  • Ohromujúce tieňové záhrady , skalky , podsadba kríkov alebo ruží , chatové záhrady , lesné záhrady, alebo blízko rybníky a potoky . Pretože po odkvitnutí spí, presaďte ho neskoro rastúcimi trvalkami, aby ste vyplnili otvorený priestor (krvácajúce srdce, kolumbína a hostas).
  • Prakticky bez chorôb . Dávajte pozor na slimáky.
  • Vysadiť na jeseň. Neznášajte presádzanie, preto sa uistite, že pre túto rastlinu nájdete ten správny domov.
  • Pochádza z východnej časti Severnej Ameriky

Zistite, ako pestovať, starať sa a pestovať nádherné Erythronium

Erythronium (Fialka psieho zuba), člen rodiny ľaliovitých, sú očarujúce cibuľovité trvalky pestované pre ich kývajúce kvety v tvare ľalie, ktoré na jar zdobia pôvabne reflexné okvetné lístky. Sú nenáročné na pestovanie, sú krásne v skupinách pod listnatými stromami, kde sa budú veselo množiť. Ak si však chcete vychutnať ich nádherné kvety, musíte dodržiavať niektoré základné pravidlá.Čítaj viac


Požiadavky

Otužilosť 3 – 9
Tepelné zóny 2 – 9
Typ rastliny Cibuľoviny, trvalky
Rodina rastlín Erythronium - Fialky psích zubov
Vystavenie Čiastočné slnko, tieň
Sezóna záujmu jar (stred)
Výška 4' – 6' (10 cm – 15 cm)
Šírenie 4' – 6' (10 cm – 15 cm)
Medzery 4' – 5' (10 cm – 12 cm)
Hĺbka 2' – 3' (5 cm – 7 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Kyslý, neutrálny
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Okázalý
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Stredozápad,Illinois,Indiana,Iowa,Michigan,Minnesota,Missouri,Ohio,Wisconsin,Severovýchod,Connecticut,Delaware,Maine,Massachusetts,Maryland,New Hampshire,New Jersey,New York,Pennsylvánia,ostrov Rhode,Vermont,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Gruzínsko,Kentucky,Mississippi,Severná Karolina,Južná Karolína,Tennessee,Virginia,Západná Virgínia
Použitie v záhrade Rybníky a potoky,Podsadba ruží a kríkov
Záhradné štýly Štrk a skalka,Neformálne a Chata,Préria a lúka