Erythronium japonicum (ázijská plavá ľalia)

Erythronium japonicum (ázijská plavá ľalia)

Ázijská plavá ľalia, Katakuri


Erythronium japonicum (ázijská plavá ľalia) je pôvabná trvalka, ktorá sa môže pochváliť elegantnými, kývajúcimi, fialovo-ružovými kvetmi, jedným na stonke, uprostred až neskorej jari. Každý kvet obsahuje pôvabne reflexné okvetné lístky zdobené kontrastnými hlbokými bordovými znakmi v hrdle. Vyrastajú vysoko nad bazálnymi listami široko elipsovitých, zelených listov. Milá v skupinách pod listnatými stromami, v skalkách alebo pri rybníkoch a potokoch, kde sa bude veselo množiť. Toto je jarný efemér, ktorého lístie mizne koncom jari, keď rastlina prejde do režimu spánku.

  • Rastie v trsoch do výšky 6 – 10 palcov (15 – 25 cm) a šírky 3 – 4 palcov (7 – 10 cm). Táto kráska sa v tienistej záhrade celkom ľahko naturalizuje.
  • Ľahko sa pestuje v bohaté na humus , dobre odvodnené pôdy v čiastočný tieň . Potrebuje vlhkú pôdu, aj keď je v kľude, nenechajte pôdu vyschnúť!
  • Ohromujúce postele a hranice , skalky , podsadba kríkov alebo ruží , chatové záhrady alebo v prérie . Pretože po odkvitnutí spí, presaďte ho neskoro vzchádzajúcimi trvalkami, aby ste vyplnili otvorený priestor (krvácajúce srdce, kolumbína a hostas).
  • Prakticky bez chorôb . Dávajte pozor na slimáky. Odolný voči jeleňom .
  • Vysadiť na jeseň. Rozmnožujte delením po odkvitnutí.
  • Pochádza z Japonska, Kórey, ruského Ďalekého východu a Číny

Zistite, ako pestovať, starať sa a pestovať nádherné Erythronium

Erythronium (Fialka psieho zuba), člen rodiny ľaliovitých, sú očarujúce cibuľovité trvalky pestované pre ich kývajúce kvety v tvare ľalie, ktoré na jar zdobia pôvabne reflexné okvetné lístky. Sú nenáročné na pestovanie, sú krásne v skupinách pod listnatými stromami, kde sa budú veselo množiť. Ak si však chcete vychutnať ich nádherné kvety, musíte dodržiavať niektoré základné pravidlá.Čítaj viac


Požiadavky

Otužilosť 3 – 9
Typ rastliny Cibuľoviny, trvalky
Rodina rastlín Erythronium - Fialky psích zubov
Vystavenie Čiastočné slnko
Sezóna záujmu Jar (stredná, neskorá)
Výška 6' – 10' (15 cm – 25 cm)
Šírenie 3' – 4' (7 cm – 10 cm)
Medzery 4' (10 cm)
Hĺbka 4' (10 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Okázalý
Použitie v záhrade Rybníky a potoky,Podsadba ruží a kríkov
Záhradné štýly Štrk a skalka,Neformálne a Chata,Préria a lúka