Eutrochium fistulosum (tráva Joe-Pye)

Eutrochium fistulosum (tráva Joe-Pye)

Joe-Pye Weed, Trumpetweed, Queen Of The Meadow, Dutý Joe-Pye Weed, Eupatoriadelphus fistulosus, Eupatorium fistulosum


Eutrochium fistulosum (Joe-Pye Weed), týčiaci sa nad záhradou, je vzpriamená, trsovitá trvalka, ktorá sa môže pochváliť obrovskými kupolovitými zhlukmi malých ružovkasto-levanduľových kvetov s vôňou vanilky od polovice leta do začiatku jesene. Dlhotrvajúce kvety, ktoré vyrastajú na vzpriamených, pevných stonkách, ktoré sú duté, sú príťažlivé pre motýle a opeľovače pri hľadaní nektáru. Ustupujú príťažlivým, jemne žlto sfarbeným semenným hlavičkám, ktoré pretrvávajú až do zimy. Úzke listy kopijovitého tvaru, až 10 palcov dlhé (25 cm), sú zvinuté pozdĺž vzpriamenej stonky. Eutrochium fistulosum, pôvodom z východnej Severnej Ameriky, poskytuje nádhernú záhradu a kvety v neskorej sezóne v čase, keď môže byť výber obmedzený. Použite ho v neformálnom prostredí chatovej záhrady alebo ho nechajte naturalizovať v lesnej záhrade.

  • Dorastá do výšky 4 – 7 stôp (120 – 210 cm) a šírky 2 – 4 stopy (60 – 120 cm). Vysoké stonky môžu potrebovať podporu.
  • Najlepšie účinkuje v plné slnko v úrodný , vlhký , dobre odvodnené do sezónne vlhké pôdy . Oceňuje niektoré popoludňajší tieň v južných polohách.
  • Veľmi užitočné a prispôsobivé v záhrade, je to vynikajúca voľba zmiešané hranice , chatové záhrady , dažďové záhrady , prérie a lúky , pôvodné rastlinné záhrady a naturalizovaných oblastiach .
  • Žiadne vážne problémy s hmyzom alebo chorobami. Odolný voči jeleňom.
  • Koncom zimy rastliny zrežte na zem.
  • Rozmnožujte semenami na jeseň (pomalé klíčenie). Rozmnožovanie je možné aj odrezkami z mäkkého dreva odobratými koncom jari alebo delením. Rozdeľte rastliny na jeseň, keď spia, alebo na jar, keď sa prvýkrát objavia výhonky.
  • Pochádza zo Severnej Ameriky.

Požiadavky

Otužilosť 4 – 10
Typ rastliny Trvalky
Rodina rastlín Eupatorium - Joe-Pye Weeds
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Leto (stred, neskoro)
jeseň
Výška 4' – 7' (120 cm – 210 cm)
Šírenie 2' – 4' (60 cm – 120 cm)
Medzery 48' (120 cm)
Potreby vody Priemerný, vysoký
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhké, ale dobre odvodnené, zle odvodnené
Charakteristika Voňavé, nápadné
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Stredozápad,Illinois,Indiana,Michigan,Missouri,Ohio,Severovýchod,Connecticut,Delaware,Maine,Massachusetts,Maryland,New Hampshire,New Jersey,New York,Pennsylvánia,ostrov Rhode,Vermont,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Florida,Gruzínsko,Kentucky,Louisiana,Mississippi,Severná Karolina,Južná Karolína,Tennessee,Virginia,Západná Virgínia,Juhozápad,Oklahoma,Texas
Tolerancia Jeleň, mokrá pôda
Priťahuje Vtáky, Motýle
Použitie v záhrade Postele a okraje,Rybníky a potoky,Dažďové záhrady
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Préria a lúka