Ferocactus pilosus (mexický limetkový kaktus)

Ferocactus pilosus (mexický limetkový kaktus)

Mexický limetkový kaktus, ohnivý sud, mexický ohnivý kaktus, Ferocactus stainesii, Ferocactus piliferus, Ferocactus pilosus var. steinesii, Ferocactus pringlei, Echinocactus pilosus var. steinesii, Echinocactus piliferus, Echinocactus pilosus, Echinocactus pringlei


Ferocactus pilosus (mexický lipový kaktus), považovaný za jeden z najpozoruhodnejších druhov rodu, tvorí jednoduchý alebo zhlukovaný, sýtozelený, súdkovitý až stĺpovitý kaktus s výraznými rebrami zdobenými areolami vyrastajúcimi do jasne červených tŕňov. Jasné červeno-oranžové kvety, 2,5 cm široké, sa pestujú od konca jari do leta na zrelých exemplároch s dostatkom plného slnka. V hornej časti rastliny tvoria diskrétny prstenec. Postupom času tento valcovitý kaktus často vytvára skupiny, pričom z hlavného vyrastá niekoľko vedľajších sudov, ktorých sýtozelené telo je po celej dĺžke husto pokryté jasne červenými ostňami. Táto pútavá a majestátna rastlina, ktorá úžasne dodáva krajine textúru, farbu a tvar, vyzerá veľkolepo v akomkoľvek prostredí púštnej záhrady.

  • Pomaly dorastá do výšky 8 stôp (240 cm) a šírky 12-18 palcov (30-45 cm).
  • Ľahko sa pestuje v dobre odvodnené pôdy v plné slnko alebo čiastočný tieň ak je miesto extrémne horúce alebo svetlé. Počas rastu pravidelne zalievajte. Uistite sa, že medzi zavlažovaním necháte pôdu vyschnúť. Okolo koreňov by nikdy nemala stáť žiadna voda. Nezmáčajte telo tejto rastliny na slnku, aby ste sa vyhli spáleniu slnkom, plesňovým infekciám alebo smrti. V zime udržujte rastlinu v suchu. V lete kŕmte hnojivom s vysokým obsahom draslíka. Odolný voči suchu.
  • Skvelé pre púštne záhrady , skalky , šťavnaté záhrady alebo stredomorské záhrady. Skvelé v dekorácii kontajnerov tiež.
  • Odolný voči jeleňom. Kvety produkujú nektár a sú atraktívne pre vtáky a včely
  • Rozmnožujte semenami. Táto rastlina produkuje veľa ovocia každú sezónu. Niekoľko mesiacov po odumretí kvetu a dozretí strukov je možné ich zbierať spod sušeného kvetu. Semená sú mahagónové a drobné
  • Prakticky bez chorôb . Dávajte pozor na múčniky, šupiny a roztoče.
  • Pochádza z Mexika

Požiadavky

Otužilosť 9 – 12
Typ rastliny Kaktus - sukulenty
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Jar (skoro, stred, neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Zima
Výška 2' – 8' (60 cm – 240 cm)
Šírenie 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Medzery 18' (45 cm)
Potreby vody Nízka
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Nápadné, Evergreen
Tolerancia Jeleň, sucho, králik, suchá pôda, skalnatá pôda
Použitie v záhrade Postele a okraje,Terasa a kontajnery
Záhradné štýly Štrk a skalka,Stredomorská záhrada