Gaillardia aristata (kvetina veľká)

Gaillardia aristata (kvetina veľká)

Gaillardia obyčajná, kvet deka veľký, kvet deka, Susan hnedooká


Dlhožijúci západný domorodec Gaillardia aristata (Gaillardia aristata) je vzpriamený vytrvalý poľný kvet, ktorý sa môže pochváliť kvetmi podobnými sedmokráske, s priemerom 3 palce (7 cm), s červeným stredovým kotúčom obklopeným červenými lúčmi so žltými špičkami. Kvitnúce od konca jari do jesene, kvety poskytujú nepretržitú farbu v záhrade alebo nádobách. Sú nesené na chlpatých stonkách so zvieravými listami podobnými púpave. Drsnochlpaté, kopijovité, striedavé listy, 6 palcov dlhé (15 cm), sú celistvé až hrubozubé alebo zriedkavo perovito delené. Kvety bohaté na nektár priťahujú mnoho opeľovačov vrátane včiel a motýľov. Vtáky milujú hlavy semien. Gaillardia aristata, dôležitá divoká kvetina prérií a lúk, je nenáročná na pestovanie, znáša teplo a sucho a vyžaduje len malú starostlivosť. Gaillardia aristata vyzerá najlepšie v naturalistických výsadbách a môže byť použitá ako okrasná exemplárna rastlina alebo hromadná expozícia v nízkych xeriscape a vodných záhradách.

  • Dorastá do výšky 24-30 palcov (60-75 cm) a 24 palcov na šírku (60 cm). Za optimálnych pestovateľských podmienok sa môže znovu vysievať.
  • Prospieva v plné slnko , v priemer , suché až stredné , dobre odvodnené pôdy . Uprednostňuje vlhké, organicky bohaté, ostro odvodnené pôdy, znáša však aj suché pôdy a sucho. Dodatočnú vlhkosť si vyžaduje iba počas dlhotrvajúcich horúcich a suchých podmienok.
  • Skvelý doplnok do záhrady, do ktorého sa tento nadšený kvetináč hodí postele a hranice , kontajnerov , skalky , motýlie záhrady, alebo prérie a lúky .
  • Náchylné na hnilobu koreňov v zle odvodnených pôdach. Dávajte pozor na múčnatku, žltkastú astrovú a plesňové ochorenia listov.
  • Ak kvitnutie v horúčavách v lete klesá, zredukujte, aby ste podporili jesenné kvitnutie.
  • Rozmnožuje sa semenami, delením koreňov alebo oddeľovaním odnoží. Neošetrené semená vysádzajte na jar alebo na jeseň. Na začiatku jari urobte koreňové delenie. Rastliny vypestované zo semien nebudú kvitnúť prvý rok.
  • Pochádza zo Severnej Dakoty po Colorado na západ po Kaliforniu a Britskú Kolumbiu.

Požiadavky

Otužilosť 3 – 8
Tepelné zóny 1 – 8
Klimatické zóny 1, 1A, 1B, 2, 2A, 2B, 3, 3A, 3B, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, H1, H2
Typ rastliny Trvalky
Rodina rastlín Gaillardia - Dekové kvety
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu jar (neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Výška 2' – 3' (60 cm – 90 cm)
Šírenie 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Medzery 24' (60 cm)
Potreby vody Nízka, priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Okázalý
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Kalifornia,Stredozápad,Illinois,Michigan,Minnesota,Severná Dakota,Južná Dakota,Wisconsin,Severovýchod,Connecticut,Massachusetts,New Hampshire,New York,Severozápad Pacifiku,Idaho,Oregon,Washington,Skalnaté hory,Colorado,Montana,Utah,Wyoming,Juhozápad,Arizona,Nové Mexiko
Tolerancia Sucho
Priťahuje Vtáky, Motýle
Použitie v záhrade Postele a okraje,Terasa a kontajnery
Záhradné štýly Štrk a skalka,Neformálne a Chata,Préria a lúka