Geranium maculatum (žeriav škvrnitý)

Geranium maculatum (žeriav škvrnitý)

Žeriav škvrnitý, žeriav divý, kvet kamenca, koreň kamenec, koreň amerického kina, čokoládový kvet, severoamerický crowfoot, severoamerický žeriav divý, skalná tráva, námornícky uzol, otužilec, odolné muškáty


Geranium maculatum (Cranesbill) je užitočná v náročných podmienkach suchého tieňa, je to trsovitá trvalka, ktorá vytvára množstvo nahor obrátených tanierikovitých bledofialovo-ružových kvetov, zdobených krémovo bielym stredom a slabými žilkami. Kvety držia vysoko nad listami lesklých, stredne zelených listov, ktoré sú rozdelené do 5-7 kosoštvorcových lalokov a na jeseň sa sfarbujú do bleda a červena. Po kvetoch nasledujú výrazné, zobákovité tobolky semien, z ktorých vznikol všeobecný názov žeriav zobák. Tento žeriav Cranesbill je dokonalým doplnkom do skaliek, hraníc alebo lúk.

  • Kvitne 6-7 týždňov od neskorá jar až začiatok leta , a niekedy znovu kvitnúce na jeseň, tento odolný pelargónie je spoľahlivý a nenáročné na pestovanie .
  • Rastie z kompaktného podpníka do výšky 18-24 palcov (45-60 cm) a šíri sa do 12-18 palcov (30-45 cm). Tento Geranium sa ľahko semeno a naturalizuje v optimálnych podmienkach rastu.
  • Najlepšie účinkuje v plné slnko alebo čiastočný tieň , v priemer , ľahká až stredná vlhkosť , dobre odvodnené pôdy . Toleruje chudobné pôdy. Odolný voči suchu po založení.
  • Atraktívny pre včely, muchy, chrobáky a motýle , ale jeleň a odolný voči králikom!
  • Skvelý doplnok k postele a hranice . Ideálne pre skalky , prérie, lúky, alebo chatové záhrady . Efektívne zemný kryt .
  • Dávajte pozor na nosatku viničovú, piliarky, múčnatku alebo peronospóru
  • Odstráňte odkvitnuté stonky a staré listy, aby ste podporili tvorbu čerstvých listov a kvetov. Lístie môže po odkvitnutí v horúcom letnom podnebí klesnúť a môže sa mierne ostrihať, aby sa oživilo.
  • Rozmnožujte semenami, bazálnymi odrezkami z mäkkého dreva skoro až v polovici jari alebo delením na jar
  • Pochádza zo Severnej Ameriky

Požiadavky

Otužilosť 3 – 8
Tepelné zóny 1 – 8
Klimatické zóny 1A, 1B, 2A, 2B, 3A, 3B, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Typ rastliny Trvalky
Rodina rastlín Geranium - Žeriavy
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu jar (neskoro)
leto (skoro)
Výška 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Šírenie 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Medzery 18' (45 cm)
Potreby vody Nízka, priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Okázalý
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Stredozápad,Illinois,Indiana,Iowa,Kansas,Michigan,Minnesota,Missouri,Severná Dakota,Ohio,Južná Dakota,Wisconsin,Severovýchod,Connecticut,Delaware,Maine,Massachusetts,Maryland,New Hampshire,New Jersey,New York,Pennsylvánia,ostrov Rhode,Vermont,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Gruzínsko,Kentucky,Louisiana,Mississippi,Severná Karolina,Južná Karolína,Tennessee,Virginia,Západná Virgínia,Juhozápad,Oklahoma
Tolerancia Jeleň, sucho, králik, suchá pôda
Priťahuje Motýle
Použitie v záhrade Postele a okraje,Zemné kryty
Záhradné štýly Štrk a skalka,Neformálne a Chata,Préria a lúka