Geranium viscosissimum (pelargónia lepkavá fialová)

Geranium viscosissimum (pelargónia lepkavá fialová)

Lepkavá pelargónia fialová, pelargónia lepkavá divá, muškáty odolné


Geranium viscosissimum (Geranium fialová) je opadavá trvalka tvoriaca kopček hlboko dlaňovito laločnatých listov rozdelených na 5-7 ostro zubatých lístkov. Kvitnúce nepretržite koncom jari až koncom leta, malé, ružovkasto-levanduľové až fialové, tanierovité kvety, 2,5 cm, s fialovými žilkami a jemnými chĺpkami, sú držané v otvorených strapcoch. Kvety opeľujú muchy, motýle a pôvodné včely. Kvety ustupujú podlhovastým semenným tobolkám, ktoré jedia vtáky a malé cicavce. Lístie sa na jeseň sfarbí do červena, čím sa predĺži obdobie záujmu tejto rastliny. Sticky Purple Geranium je známy svojimi lepkavými žľazovitými chĺpkami, ktoré husto pokrývajú stonky a listy. Je protokarnivorný, pretože je schopný rozpúšťať proteín (ako je hmyz zachytený na jeho povrchu listov) a absorbovať dusík odvodený z proteínu. Korene a listy pelargónie lepkavej purpurovej používali indiánske kmene na liečbu prechladnutia či boľavých očí. Sticky Purple Geranium, ktorá si vyžaduje malé doplnkové zavlažovanie, je atraktívna počas vegetačného obdobia a je vynikajúcou voľbou pre udržateľnú mestskú krajinu. Kvety pelargónie lepkavej sú jedlé a možno ich pridať do šalátov alebo použiť ako ozdobu.

  • Dorastá do výšky 18-36 palcov (45-90 cm).
  • Najlepšie účinkuje v plné slnko alebo čiastočný tieň , v priemer , suchý-mesic až vlhký , dobre odvodnené pôdy .
  • Skvelá voľba pre postele a hranice , chatové záhrady , podsadba ruží a kríkov alebo otvorené lesy .
  • Ľahko sa pestuje , vyžaduje to veľmi malá údržba a je škodca a bez chorôb .
  • Rozmnožujte semenami alebo odrezkami stoniek. klíčivosť semien je nízka a semená vysiate na poli podliehajú poškodeniu hmyzom.
  • Pochádza zo Severnej Ameriky z Britskej Kolumbie na juh cez východný Washington a Oregon do severnej Kalifornie a na východ do severozápadného Nového Mexika, západného Colorada a Saskatchewanu.

Požiadavky

Otužilosť 2 – 9
Typ rastliny Trvalky
Rodina rastlín Geranium - Žeriavy
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu jar (neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Výška 1' – 3' (30 cm – 90 cm)
Potreby vody Nízka, priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, Hlina, Piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Okázalý
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Kalifornia,Stredozápad,Nebraska,Južná Dakota,Severozápad Pacifiku,Idaho,Oregon,Washington,Colorado,Montana,Utah,Wyoming,Juhozápad,Nevada,Nové Mexiko
Priťahuje Vtáky, Motýle
Použitie v záhrade Postele a okraje,Podsadba ruží a kríkov
Záhradné štýly Neformálne a Chata