Gilia tricolor (Bird's-Eyes)

Gilia tricolor (Bird's-Eyes)

Bird's-Eye Gilia, Bird's-Eyes, Tricolor Gilia


Skutočná kráska, Gilia tricolor (Bird's-Eyes) je rozvetvený ročný divý kvet, ktorý sa môže pochváliť bledomodrými alebo fialovými kvetmi zdobenými púdrovo modrými tyčinkami, žltým hrdlom a tmavofialovým prstencom na hrdle. Tieto tri nápadné farby jej vyslúžili vedecký názov Gilia tricolor. Očarujúce kvety majú sladkú čokoládovú vôňu a bohato kvitnú skoro až v polovici jari. Hoci sú kvety veľmi malé, 1/2 palca (1 cm), v hromadných výsadbách skutočne vyniknú. Bohaté na nektár ich často navštevujú motýle, včely a kolibríky. Sú nesené na vzpriamených stonkách a sú obklopené mäkkými, perovito rozrezanými listami. Gilia tricolor, endemická v celej Kalifornii, sa ľahko pestuje, znáša sucho a vyžaduje si malú starostlivosť.

  • Dorastá do výšky 4-18 palcov (10-45 cm) a 9 palcov na šírku (22 cm). Samozasieva sa ochotne v záhrade a spoľahlivo sa vracia každú jar.
  • Prospieva v plné slnko , v svetlo , stredne úrodná , dobre odvodnené pôdy . Znáša íl, ale najlepšie sa mu darí v dobre priepustnej pôde.
  • Skvelý doplnok do záhrady, do ktorého sa tento nadšený kvetináč hodí postele a hranice , chatové záhrady , skalky , motýlie záhrady, alebo prérie a lúky .
  • Ľahko ošetrovateľná rastlina s žiadne vážne problémy so škodcami alebo chorobami .
  • Po odkvitnutí zrežte
  • Rozmnožujte semenami. Semená môžu byť zasiate od jesene do skorej jari, ale klíčenie je lepšie, keď sú vysadené jesennými dažďami. Nie je potrebná žiadna predbežná úprava, hoci dvojtýždňová stratifikácia zlepšuje klíčenie.
  • Pochádza z Kalifornie.

Požiadavky

Otužilosť 6 – 10
Klimatické zóny 1, 1A, 1B, 2, 2A, 2B, 3, 3A, 3B, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Typ rastliny Letničky
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu jar (skoro, stred)
Výška 4' – 2' (10 cm – 60 cm)
Šírenie 8' – 9' (20 cm – 22 cm)
Medzery 9' (22 cm)
Potreby vody Nízka
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Voňavé, nápadné
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Kalifornia,Severovýchod,Massachusetts
Priťahuje Motýle, kolibríky
Použitie v záhrade Postele a okraje
Záhradné štýly Štrk a skalka,Neformálne a Chata,Stredomorská záhrada,Préria a lúka