Gladiolus dalenii (ľalia s mečom z dračí hlavy)

Gladiolus dalenii (ľalia s mečom z dračí hlavy)

Dalenov meč, Ľalia s mečom z dračí hlavy, Slúžka z hmly, Gladiolus primulinus, Gladiolus natalensis, Gladiolus dracocephalus


Nápadná okrasná rastlina, Gladiolus dalenii (ľalia s mečom z dračí hlavy) je trsovitá korózna trvalka, ktorá sa môže pochváliť až 5 vysokými kvetnými klasmi nesúcimi až 14 intenzívne šarlátových oranžových až oranžovožltých alebo červených kvetov s dĺžkou 3 až 5 palcov (7 -12 cm), každý s kapucňou horného okvetného lístka a jasne žltým hrdlom. Okvetné lístky sú často pruhované alebo škvrnité s červenou farbou. Tento druh kvitne v rôznych obdobiach roka v závislosti od miesta. Zatiaľ čo vo svojich pôvodných biotopoch kvitne takmer každý mesiac v roku, zvyčajne kvitne koncom leta až začiatkom jesene. Kvety sa týčia nad listami úzkych, šedozelených listov. Gladiolus dalenii, pôvodom z Južnej Afriky a tropickej Afriky, až po západnú Arábiu, sa vyskytuje na otvorených pastvinách, lesoch a krovinách a v skalnatých oblastiach, často medzi skalami pozdĺž potokov. Hoci obľubuje vlhké stanovištia, možno ho nájsť aj na suchých stanovištiach s iba krátkym vlhkým obdobím. Tento energický a nenáročný druh mečíka je rodičom mnohých kultivarov vyvinutých v Európe začiatkom 20. storočia, ktoré sa stali veľmi úspešnými reznými kvetmi.

  • Dorastá do výšky 24-36 palcov a šírky (60-90 cm).
  • Najlepšie kvitnutie prebieha v plné slnko v dobre odvodnené pôdy . Jedná sa o letný rastúci gladiol, ktorý si vyžaduje určité letné zavlažovanie.
  • Dobrý kandidát na postele a hranice a chatové záhrady . Veľkolepé v aranžmány z rezaných kvetov .
  • Dávajte pozor na strapky, vošky, slimáky, pleseň sivú a hnilobu podpníka.
  • Zdvihnite, keď lístie odumrie, staré hlízy zlikvidujte a nové hlízy uložte na suché miesto bez mrazu až do jarnej výsadby. V miernejších oblastiach môže postačovať hrubý suchý zimný mulč, ktorý zabráni poškodeniu mrazom.
  • Rozmnožujte sa oddelením kormletov, keď sú v kľude. Zasaďte hlízy 4-6 palcov hlboko (10-15 cm).
  • Toxický pre psov, toxický pre mačky, toxický pre kone.
  • Gladiolus dalenii pochádza z Južnej Afriky a tropickej Afriky.

Zistite, ako pestovať, starať sa a pestovať pôsobivé kvety gladiol

Obľúbené kvetinové cibuľky sú cenené pre svoje majestátne kvetné klasy. Či už sa používa v okrajoch, nádobách alebo ako rezané kvety, gladioly (meč-ľalie) vždy poskytujú veľkolepý efekt so svojimi bohatými a veselými farbami a svojimi úchvatnými zvislými líniami. S minimálnou potrebou práce rozkvitnú a dodajú záhradke, v kvetináčoch alebo vo vašom dome jasné tóny letných farieb. Aby ste sa z krásnych a pôsobivých kvetov tešili niekoľko mesiacov, je však potrebné dodržiavať niekoľko základných pravidiel.Čítaj viac


Požiadavky

Otužilosť 8 – 10
Tepelné zóny 1 – 9
Klimatické zóny 4, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, H1
Typ rastliny Cibuľoviny, trvalky
Rodina rastlín Mečík - Mečové ľalie
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu leto (neskoro)
jeseň
Výška 2' – 3' (60 cm – 90 cm)
Šírenie 2' – 3' (60 cm – 90 cm)
Medzery 24' – 36' (60 cm – 90 cm)
Hĺbka 4' – 6' (10 cm – 15 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Rezané kvety, nápadné
Použitie v záhrade Postele a okraje
Záhradné štýly Neformálne a Chata